Kui elukaaslane kaob internetti

Kodutohter
20.05.2022
Shutterstock

Kaaslase nägu valgustab sinakas valgus ja vastuseks tuleb vaid ebamäärane mühatus, kui naine üritab oma meest arvuti või telefoni tagant õue jalutama meelitada või hoopis loodab saada abi kodutöödes.

Õhtuti venib kaaslase voodisseootamine nii pikale, et ootaja silmad vajuvad kinni ammu enne, kui oodatu kohale jõuab.
Kas on alust arvata, et su elukaaslast on tabanud netisõltuvus?

Tegevus, mis pakub mõnu, võib endasse jäägitult haarata. Netisõltuvus põhineb samal ilmingul kui näiteks uimastisõltuvus, kuigi tegemist pole kemikaalide, vaid surfamisega netiavarustes, kust võib leida nii teavet, naudinguid kui lohutust. Netisõltuvust pole alati lihtne eristada hasartmängusõltuvusest, sest netisõltuvuse diagnoosimiseks pole veel kriteeriume paika pandud.
Kuigi netis uitamine on algul huvitav ega tundu ajaraiskamisena, hakkab surfaja süda tasapisi valutama ja tal tekib süütunne. Oma tegevusele hakatakse õigustust otsima ikka sealtsamast netist, ja nii ongi oravaratas käima lükatud.
Sõltuvusega on tegu juhul, kui justkui tekib kohustus iga vähese aja tagant netiavarusi uurida ja sellele soovile ei suudeta kuidagi vastu seista, kodus tekkinud probleemidele ja enda püüdmisele vaatamata.

Kui netisõltuvus on tabanud üht lapsevanemat, hakkab see tasapisi mõjutama nii paarisuhet kui kogu pereelu. Lõksulangenut ei tasu süüdistama hakata, sest tal endal võib asja pärast häbi olla ja ta võib ennast süüdlasena tunda. Kõigepealt tuleks püüda probleemist rahulikult rääkida ja tuua näiteks tundide arv, mis kaaslane on arvuti taga veetnud midagi muud nägemata-kuulmata. Tõenäoliselt paneb kulutatud aja mainimine surfaja endagi hämmastuma, sest aeg on küll viimane, millele ta ekraani vahtides mõtleb; samuti ei teki tal arvamust, et pidev arvuti taga istumine võib häirida teisi koduseid.
Mida kaaslane arvuti taga teeb, kas tööd, vaatab sporti või sekeldab vestlus- jms portaalides, polegi tähtis. Oluline on, et vähemalt osa sellest ajast võiks kuluda hoopis pereelule. Kui ka abielupaari seksielu on jõudnud n-ö tardunud seisundisse, leiab arvutisõltlane rohkem põhjust ekraani vaadata ja unustada end pornolehekülgedele, nii et huvi tõelise voodielu vastu vaibub minimaalseks. Tõsine probleem saab asjast siis, kui netileheküljed korvavad seksuaalelu täiesti.

Sarnased artiklid