Miks on rauapreparaatidel peal märge 2+ ja 3+?

Kodutohter
02.08.2024
Shutterstock

Kumba peaks valima?

Kõrge lahustuvuse tõttu on raud (II) organismile kergemini oamstatav kui raud (III). Samas on raud (II)-toidulisanditel rohkem kõrvaltoimeid ning suured doosid (päevas 45mg või rohkem) võivad põhjustada soolekulgla sümptomeid, nagu iiveldus või kõhukinnisus. seetõttu võiks kasutada kõhusõbralikumaid ja parema omastatavusega raudbisglütsinaadi ning rauddigglütsinaadi vorme.

Rauapreparaatide manustamisel on vaja jälgida, milliseid toiduaineid ja vitamiine-mineraale ei tohiks samal ajal kasutada, aga ka seda, milliseid neist raua imendumist toetavad ning soodustavad.

Raua imendumist pärsivad piimatooted ja teraviljavalk gluteen. Samuti mõjutavad selle omastamistm maoülihappesuse ravimid, kuna raua imendumiseks on vajalik just happeline keskkond. Kaks tundi enne ja pärast rauda sisaldavate toiduainete söömist tuleks vältida kohvi, tee, kakao ning piimatoodete tarbimist. Ka muna söömisel tuleks sama põhimõtet arvestada, kuna see pärsib märkimisväärselt raua imendumist.

Kuigi rauapreparaadid võivad magu ärritada, siis on üldine soovitus manustada neid tühja kõhuga. Lahuse puhul tuleks aga teada, et see võib hambaid määrida.

Rauapreparaadi vorm, mis eelmainitud teguritest vähem mõjutatud on sprei. See imendub põse limaskestast otse vereringesse ja seega pole tähtis, milliste toiduainetega koos seda manustatakse ega ka sellest, kas võtta seda enne või peale sööki. Ka maoärritust ei pea sprei puhul kartma. Ainus oluline aspekt on, et seda peaks kasutama igal päeval täpselt samal ajal.


 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid