Raskesti diagnoositav luupõletik

Tekst Ille Grün-Ots
29.10.2012

Tõsise ja raskelt diagnoositava haiguse - luupõletiku - põhjuseks võivad olla nii bakterid kui ka seened. Et ravil oleks tulemusi, peab alati teadma põletiku tekkepõhjust.

Ortopeed-traumatoloog Mihkel Mardna, üks meie tippsportlaste tohterdajaist ja nõustajaist, selgi suvel olümpiamängudel Eesti koondise meditsiinipersonali kuulunud spetsialist, ütleb veendunult: "Luupõletik ehk osteomüeliit on väga tõsine diagnoos."

Luupõletiku erinevad põhjused

Luupõletikku põhjustab laias laastus kaks asja. "See võib olla tingitud bakteriaalsest infektsioonist või on selle põhjustanud seened." Dr Mardna selgitab, kuidas põletik luusse tekib: "On kolm võimalust. Esiteks võib põletik levida luukoesse vereringe kaudu mingisugusest muust põletikukoldest organismis. Kõige sagedamini tekib põletik sel juhul just luu säsiosas.

Teine võimalus on, et luupõletik saab alguse ümbritsevatest kudedest. Näiteks on mädane haav või põletikukolle luule väga lähedal asetsevates lihastes ning sealt võib põletik omakorda luusse levida.

Kolmas võimalus luupõletiku tekkeks on lahtine luumurd. Kui murdunud luu otsad on saastunud, on luupõletiku põhjuseks juba otsene infitseerumine ehk nakatumine. Praktikas see paraku nii ongi, et paljudel juhtudel lõppevad lahtised luumurrud luupõletikuga, hoolimata sellest, et on rakendatud profülaktilist ravi antibiootikumidega."

Seened tekitavad luupõletikku põhimõtteliselt samade mehhanismidega kui bakterid.

Enim ohus nõrga immuunsüsteemiga inimesed

On haigusi, mille põdejatel on suurem risk saada endale luupõletik. "Luupõletiku risk on suurem näiteks neil patsientidel, kelle kaasuvaks haiguseks on suhkruhaigus. Ohuteguriteks on ka muud immuunsust pärssivad haigused, näiteks AIDS ja erinevad verehaigused," loetleb tohter tõbesid.

Üks luupõletiku riskirühm on dr Mardna sõnul veel tuberkuloosihaiged: "Luupõletiku võib tekitada seesama tuberkuloosikepike, sel juhul nimetatakse seda luutuberkuloosiks."

Internetifoorumites võib kohata õige palju emade kurtmist: minu lapsel diagnoositi luupõletik! Ja seda isegi 4-kuusel imikul... "Jah, luupõletiku võivad tõepoolest saada ka lapsed. Lastel esineb rohkem hematogeenset luupõletikku, mis tähendab, et põletik on jõudnud säsiluusse vereringega kusagilt mujalt organismi piirkonnast," ütleb arst.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid