Neerud on ühed olulisemad organid, mis meid elus hoiavad. Kui neerud jäävad haigeks ning ei saa õigel ajal ravi, võib tekkida neerupuudulikkus, mis on väga raske haigus. Vestlesime sellel teemal Põhja-Eesti regionaalhaigla nefroloogi Merike Lumaniga.
Tervel inimesel on kaks oakujulist neeru, mis moodustavad osa kuseteede süsteemist. Neerud asuvad kahel pool selgroogu alumiste roiete kõrgusel, olles organismi filtersüsteem. Neerud puhastavad verd, eemaldades mürgised jääkained ja reguleerides keha vedeliku tasakaalu; lisaks aitavad nad hoida happe-leelise tasakaalu ja toota hormoone. Viimased omakorda aitavad luuüdil moodustada hapnikku transportivaid punaseid vereliblesid.
Neerud on olulised D-vitamiini tekkimisel, millest oleneb luude tugevus, ning nad reguleerivad ka vererõhku.
Neerupuudulikkust võivad põhjustada kas neerude enda või teiste organisüsteemidega seotud haigused, mille tagajärjel tekib neerukahjustus ja neerutalitluse langus.
Esimest korda kirjeldati ägedat neerupuudulikkust 1917. aastal sõduritel seoses suurte traumadega.
Üks põhjustaja on diabeet
"Neerupuudulikkust võivad põhjustada kõrge vererõhk, suhkurtõbi, kroonilised neeru- ja neeruvaagnapõletikud, kaasasündinud neeruhaigused ja mõned muud harvem esinevad haigused," selgitab dr Merike Luman. "Kuna neerud kuuluvad ka südame-veresoonkonnasüsteemi, siis on neeruhaiguse süvenemise riskitegurid samad nagu klassikaliselt südame-veresoonkonnahaiguste korral: ülekaalulisus, suur kolesteroolisisaldus, suitsetamine, vanus üle 50 aasta."
Kuigi kroonilist neerupuudulikkust võivad tekitada paljud haigused, on selle peamine põhjustaja siiski diabeet.
Loe edasi ajakirjast...