Luuhõrenemisest ehk osteoporoosist on hakatud rääkima just viimasel ajal. Ometi pole see mingi moetõbi, vaid sellest teatakse nüüd rohkem kui varem. Lääne-Tallinna keskhaigla ortopeediaosakonna juhataja ortopeed Margus Kelk lisab mõned selgitused.
Räägitakse ikka, et osteoporoosi korral luu hõreneb. Mis seal täpselt toimub? Inimene ise seda ei näe, aga ortopeed küll.
"Jah, tihti paneme lõikusplaani koostamise või operatsiooni ajal tähele, et luu on hapram kui muidu. Kui tegeleme kulunud liigese vahetusega, siis liigeselähedases luupiirkonnas on tõesti vahel toimunud sellised muutused, et saame rääkida luu pehmenemisest," ütleb dr Kelk. "Luuhõrenemise kohta on veel teinegi ja ilusam meditsiiniline termin: "luu-urbnemus" (nagu "kuu-uurijad").
Suurtel luudel on liigeselähedastes kohtades kärgjas ehitus nagu meekärjel, aga see ei ole nii korrapärase struktuuriga ning see kärg muutub aja jooksul hõredamaks. Kui luu on hõredam, siis tema vastupidavus väheneb."
Luu ei ole seest nii tihke nagu betoon. "Pikkadel toruluudel on tugevad luukanalid, otstes aga just sellised piirkonnad, kust luu on omal ajal kasvanud ja kus on kiirem ainevahetus kui mujal. Selle tõttu hakkab nendes luudes hõrenemine peale varem."
Kärg hakkab ära kaduma
Seega hakkab luu sees olev kärg ära kaduma. "Jah. Räägitaksegi luu ülesehitus- ja lammutusprotsessist. Nagu kogu organism on ka luukude eluskude, mis kogu aeg muutub. Nooremas eas toimub luulammutust vähem ja ülesehitust rohkem. Seejuures mängib lastel luu kasvufaasis väga tähtsat rolli kaltsiumirikas piimadieet, keskeast alates ka päikesevalguse toimel organismis sünteesitav D-vitamiin. Vanemas eas on ainevahetushäirete tõttu kaltsiumi omastamine ja organismist väljaviimine tasakaalust väljas. Järjest rohkem jääb puudu ehitusmaterjalist, millest kaduma läinud luukude uuesti üles ehitada."
Dr Kelk kinnitab, et luuehitusel on kaltsium põhitegija: "On tõesti leitud, et kaltsium on põhiline, see tagab luurakkude tugevuse."
Loe edasi ajakirjast...