Parim, mida me suvel oma laste tervise tugevdamiseks teha saame, on tagada mitmekülgne toitumine, piisav kehaline koormus, karastamine ja viibimine värskes õhus. Kuidas aga valmistada last ette sügiseseks lasteaeda või kooli minekuks, küsisime perearst Lembi Põlderilt.
Suvi jäägu lastele puhkuseks, et olla sügisel terve ja reibas. Hästi puhanud organism on tugevam ja suudab ennast paremini haiguste eest kaitsta. See aga ei tähenda sugugi seda, et lapsed ei võiks teha ka jõukohast füüsilist tööd. Kuid kindlasti peab suvel vältima istumist ekraanide taga: arvutimängude asemel olgu päris mängud õues ja ka televiisori vaatamist peaks piirama.
Päike, õhk ja vesi
Perearst Lembi Põlder soovitab lapse sügisesele tervisele tugev vundament laduda juba suvel: "Suvi on puhkuste aeg ja lapsed saavad rohkem väljas värske õhu käes olla. Selleks, et laps oleks talveperioodil lasteaias või koolis tervem, peakski ta olema võimalikult palju värskes õhus, käima ujumas ja mängima rannas.
Muidugi tuleb vältida päikesepõletust ja ülekuumenemist, kasutada mõõdukalt kaitsekreeme, kuid päikest täiesti vältida pole vaja, kui pole just päikeseallergiat. Päikesest saab D-vitamiini, ja piisav D-vitamiini varu organismis tagab tugevama immuunsuse sügisperioodil. Vihmase või päikesevaese suve korral on soovitatav ka vanematel kui kaheaastastel lastel võtta D-vitamiini lisaks."
Suvel peab sööma palju kohalikku köögivilja, puuvilju ja marju, kust saab C-vitamiini. "Ei maksa unustada ka karastamist – suvel tuleb paterdada paljajalu vihmast märjal õuemurul, supelda meres ja mängida veega. Tähtis on kehaline koormus: ronimine, mängimine ja jooksmine tagab lapse hea füüsilise arengu, mis omakorda on aluseks tugevamale immuunsüsteemile.
Alati ei pruugi sellest kõigest muidugi kasu olla, sest kollektiivi minnes võib kokkupuude erinevate viirustega ikkagi põhjustada haigestumise. Tugevam organism saab sellest aga kergemini ja kiiremini üle," kinnitab dr Põlder.
Loe edasi ajakirjast...