Lihased-liigesed külmapakku

Üllar Ende
05.12.2016

 

Lastele ja noorematele ütleme aina: "Kuhu sa nii paljalt lähed? Müts pähe, kindad kätte, sall kaela!" Seda tasub aeg-ajalt meelde tuletada endalegi, sest külm, niiske ja tuuline ilm paneb proovile ka meie lihased, närvid ja liigesed.

 

 

Sügise edenemine ja talve tulek toob rohkem hädalisi ka tohtri juurde valudele leevendust otsima.

"Külmal ja niiskusel on tõesti oma mõju, sest näiteks kroonilised lihase- ja liigesehaigused kipuvad nüüd rohkem tunda andma kui suvel, ägenevad valud ja põletikud," tõdeb neuroloog-taastusarst Vaike Kabel.

Külma mõjul jahtuvad lihased kiiresti. "Eriti ohtlik on see tõmbetuules, kui inimene on higistanud. Sellest võib tekkida lihastes ülepinge ka muidu tervel inimesel ning põhjustada valulikkust eelkõige nendes piirkondades, mis saavad kergemini tõmbetuult või külma. Seetõttu ongi tähtis pöörata tähelepanu sellele, milline on parajasti ilm ja kuidas sa riides oled, samuti sellele, kuidas sa liigud. Kui käid kiiresti ja higistad, on keha külma suhtes palju haavatavam, kusjuures väsinud ja nõrgad lihased lähevad kergemini pingesse kui treenitud ning muutuvad valulikuks."

Taastusarst lisab, et üldjuhul on vanematel inimestel lihased nõrgemad kui noorematel, mistõttu on eakamate keha järskudele temperatuurimuutustele tundlikum ning valulikkus kipub tulema hõlpsamini. Ka liigestes.

 

Mõjub kogu kehale

Mis tegelikult toimub, kui lihased külma saavad?

"Lihased lühenevad ja lähevad pingesse – sellest tekibki nende kangus, mis omakorda võib põhjustada valusid liigestes, sest lihased ju kinnituvad nende ümber," selgitab dr Kabel. "Külma mõjul ahenevad ka veresooned, mille tõttu verevarustus halveneb, eriti veel siis, kui on ateroskleroos. Kui verevarustus muutub kehvemaks, on lihaste ja liigeste normaalne talitlus häiritud."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid