Õnneliku kooselu võti

Tekst Merilin Piirsalu
29.11.2012

Paljud muinasjutud lõppevad sellega, et prints ja printsess abielluvad ning kui nad veel surnud ei ole, elavad õnnelikult tänapäevani. Elu aga ei ole alati muinasjutt ning vaimustav suhte algus ei taga iseenesest samasugust jätku. Mis on see võti, mis garanteeriks õnneliku kooselu, selle üle arutasime psühholoogilise nõustaja ja Imago suhteterapeudi Jane Rannametsaga.

Kas polegi siis kõige olulisem tunda ära enda jaoks õige inimene ja elada temaga õnnelikult, kuni surm meid lahutab?

"Mulle tundub, et see on suhetes kanda kinnitanud müüt, et on üleüldse võimalik leida õige inimene ja mingeid probleeme armastajate vahel ei tulegi. Justkui vastutus suhte õnnestumise eest lasuks alati teisel, sellel väljavalitud inimesel," kahtleb nõustaja. "Pigem on võimalik saada ise õigeks inimeseks."

Väike pingutus on vajalik

Kui tahame lille kasvatada, siis lisaks seemne mulda panemisele on vaja peenart rohida, kasta ja väetada. Sama on ka kooseluga - see ei toimi ilma pisikese pingutuseta. "Õnnelikuna saab hoida teadlikku suhet. Lootus, et kõik loksub paika iseenesest, ei pruugi täituda. Just sellises roosas mullis võime langeda iseenda ohvriks ja kogeda hoopis võõrandumist. Väikene pingutus peab suhtes olema. Pingutus või sirutus mugavustsoonist välja. Midagi, mida tahan oma kalli heaks teha," mõtiskleb Jane Rannamets.

Kahjuks kipume selle lihtsa asja unustama või siis pole kunagi mõelnudki, kuidas suhet elavana hoida. "Ühel hetkel on oht hakata võtma armastust liiga enesestmõistetavalt. Justkui ei pea enam embama, suudlema, pai tegema, ning tasahilju kaovad õrnusavaldused ära. Samas ihaldavad mõlemad pooled olla alati armastatud," usub terapeut. Seepärast ongi oluline mõelda, kuidas väikeseid tähelepanuavaldusi elus hoida, ning kui need on ununenud, siis need oma päevadesse tagasi tuua.

"Suhtega on rohkem rahul need paarid, kes võtavad koos ette põnevaid asju. Muidugi on see erinev, mida keegi põnevaks peab. Mõnede jaoks elustab romantilist kirge koos reisimine, kasvõi sukeldumiskursustel osalemine, koos naermine. Teiste jaoks aga on spontaanne jalutuskäik piisav. Romantilise armastuse võib uuesti vallandada, kui võtta koos ette midagi ebaharilikku ja ergutavat, variante on palju."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid