Paljajalu külmal põrandal

Tekst Riina Reiman-Männiste
12.02.2011

"Külmal põrandal ei tohi paljajalu käia Pane sussid jalga!!" - "Mul ei ole ju külm..." - "Aga su jalad ja käed on jääkülmad!"

Tuleb tuttav ette? Oma lapsepõlvest? Või hoopis oma lastega suheldes? Kas muretseme ülearu ja kipume lapsi liigselt poputama või on probleem tõsine?

"Mulle tundub, et hirm külma põranda ees on jäänud sellest ajast, kui oli ahiküte. Siis olid põrandad külmad, nende all olev vaba õhk jahutas veelgi ja kütmisega ei saadud kodu soojaks. Tegelikult oli kõigil väike külmatunne ning sellepärast muretseti ka ilma sokkideta ringiliduvate laste pärast," oletab Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusosakonna lastearst Reet Raukas, kuskohast on alguse saanud liigne hirm. "Tegelikult on paljajalu käimine karastamise üks eriliike ja see on vajalik, et saaksime temperatuurimuutustega hakkama ega haigestuks esimese külma ilma järel."

Külmad jalad ja käed pole katastroof
Lastearst peab täiesti loomulikuks, et näiteks pooleaastane laps tegutseb põrandal paljajalu. Isegi siis, kui käed-jalad on külmad. "Meil on hirm külma ees ja seetõttu kipume lapsi "üle pakkima". Tegelikult korjavad just higised lapsed haigusi kergemini külge. Kui laps on harjunud jahedama ümbrusega, siis tema organism suudab hakkama saada kõige ümbritsevaga. Veresooned ahenevad, keha hoiab sooja kinni ning hullu pole midagi. Kõige olulisem on, et kehatüvi jääks soojaks," rahustab kogenud lastetohter kartlikke vanemaid ja vanavanemaid.

"Nii väikestel kui ka suurematel lastel katsume kehasoojust kaela ja selja pealt ehk siis kraevahelt. Kui sealt on soe, siis on lapsel hea olla."

Kui laps on tõbine
"See on jälle üks vanarahva arvamus, et kui lapsel on jalad külmad, siis jääb ta haigeks. Tegelikult on haigestumiseks vaja haigustekitajaid. Kui laps on tõbine ja organism tegeleb haigusega, siis pole karastamist vaja. Samas, kui lapsel on palavik, siis ilma sokkideta olles saab keha liigset soojust ära anda ehk palavikku langetada," õpetab dr Raukas, miks pole hea palavikust tuliseid jalgu sokkides soojendada.

"Tegelikult on lastel ainevahetus niivõrd kiire, et isegi jahedas ruumis toimetades pole neil külm. Seega tasub lapsi usaldada. Samuti ei maksa kohkuda, kui lapsel on käed-jalad külmad ja niisked. See on tingitud nahaveresoonte tööd reguleeriva närvisüsteemi iseärasusest, mis on ka täiesti normaalne nähtus."

Karastamine õueõhus
Kui ohtlik on avatud aknast tuppa voogav külm talveõhk lapsele? Kas niisuguses väikeses tuules võib ta samuti haigestuda?

"Värskest õhust küll keegi haigeks ei jää," vastab Reet Raukas veendunult. "Kõige kergem on külmetuda, kui nahk on seljas märg ning siis minna tuuletõmbuse kätte. Kui tuuletõmbust ei ole ja aken on lihtsalt avatud, siis sealt mööda liikuv laps sellest küll haigeks ei jää."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid