"Igapäevane napsitamine on libalõõgastus - see teeb pingest väsinud mehe patareid hoopis tühjemaks," toonitab MediTA kliiniku meestearst Kristo Ausmees ning soovitab ennast laadida hoopis muul moel.
Mõni mees on juba üsna noorelt nadi, teine on veel vanuigi vinge. Miks see nii on? Mis on jumalast ning mis ise tehtud, hästi tehtud? Või hoopis halvasti tehtud?
Dr Kristo Ausmees jaotab elujõu mõjurid laias laastus kolmeks:
"Osa vitaalsusest on meile ette määratud, emapiimaga kaasa antud. On mehi, kes on päriliku eelsoodumuse tõttu haigemad, ning neid, kes on tugevamad ja elavad elujõulisena kauem.
Teiseks on mehe enda elustiiliga seostuvad mõjurid: suitsetamine, alkoholi tarvitamine, ülekaalulisus, vähene kehaline koormus, ebatervislik toitumine. Sellest kõigest tulenevad juba kroonilised haigused.
Kolmas vitaalsust mõjutav tegur on keskkond, milles mees elab: kes teda ümbritsevad, kes on töökaaslased ja sõbrad, milline on tema perekond.
Arvatakse, et pärilikkus mõjutab inimese elu, ka võimalikke haiguseriske, 20-25 protsendi ulatuses. Ülejäänud kolmveerand oleneb meie käitumisest ja otsustest."
Pool tundi tasuta tankimist
Ühes vanas pilalaulus on read: "Naised, suits ja viin on need, mis hukutavad õiget meest." On need siis peamised hukutajad?
"Mina mehena ütlen, et naised pigem hoiavad vitaalsena, kui hukutavad, kuid neid ei tohi olla elus palju ega korraga palju. Nii et kõik oleneb kontekstist," ütleb dr Ausmees. "Suits ja viin aga võivad hukutada kindlasti - pole peaaegu ühtki kroonilist või kasvajalist haigust, mille tekkele suits ja viin eraldi või üheskoos kaasa ei aitaks."
Kui tööd rassinud mees õhtul väsinult koju tuleb, kulub ära väike drink või õlu, et päevapingest lõdvaks lasta ja oma ellu natukegi mõnusamat olemist luua. Ikka selle mõttega, et järgmiseks päevaks jõudu koguda.
"Arvan, et see jõudu kindlasti ei anna. Pigem annab kaloreid ja tõstab kehakaalu, sest väikesele dringile järgneb kolm sammu külmkapi juurde, kust võetakse midagi võileiva peale, ja siis võib-olla uus drink ja jälle võileib. Nii võib tekkida lõputu kinnine ring.
Kui on olnud stressirohke ja must päev, siis tuleb pigem kasuks see, kui minna pooleks tunniks välja kas või jalutama. See annab palju rohkem energiat ning taastab patareisid paremini kui väike naps," teab Kristo Ausmees trenni tegijana omast käest."Kui alkoholi võtad ja telekat vaatad, siis on pingelangus saavutatav ainult tolleks hetkeks - seejärel lähed voodisse ja mõtled muremõtteid samamoodi edasi. Kui aga oled ennast pärast psüühiliselt pingutavat päeva füüsiliselt koormanud, on keha nii väsinud, et sa lihtsalt vajud unne ja ärkad
Loe edasi ajakirjast...