Pehmelt beebiga

Tekst Kadi Lehtmets
12.10.2011

Terve beebi nahk on õrn ja siidine ega vaja kosutuseks kosmeetikat või puhastuseks lõhnaseepi. Piisab puhtast veest ja vanemate armastavast tähelepanust.

"Tegelikult algab beebi naha eest hoolitsemine juba raseduse ajal," märgib Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku ämmaemandusjuht Vivian Arusaar. Tulevane ema saab oma last toetada õige toitumise ja iseenda tervise eest hoolitsemisega.

Vastsündinu naha hoolduse on loodus paika pannud - beebi ihu on terve ja puhas, kui ta saab piisavalt vedelikku ja toitu, eelistatult rinnapiima. Lapse organism hoolitseb ise, et naha niiskus oleks piisav. "Vastsündinu naha pH-tase on 6,5 (võrreldes täiskasvanu 5,5-ga) ning esimeste elunädalate jooksul kujuneb nahal välja kaitsev mikrofloora. Selle tasakaalu säilitamisele ongi beebi naha eest hoolitsemine suunatud," lisab Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku ämmaemand ja imetamise nõustamise juht Ada Vahtrik.

"Noortele emadele on Eestis paljudes paikades lapse esimesed elupäevad üsna lihtsaks tehtud - Tallinnas ja mitmetes teistes omavalitsustes antakse beebile esmane hoolduspakk haiglast kaasa, seal leidub kõik esmavajalik tervise- ja hügieenihoolduseks," tuletab Arusaar meelde. Lisaks piisab pesemisest puhta veega.

Nabahooldus
Kõige tähtsam ülesanne beebi esimeste elunädalatel on õige nabahooldus. Naba puhastatakse piirituspõhise, põletikuvastase vahendiga - väga hästi sobib näiteks saialilletinktuur, millel on parandav toime. Tinktuuriga niisutatud vatipulgaga puhastakse beebi naba, seejärel kuivatatakse see uue vatipulgaga ning alles pärast seda tita mähitakse.

Vahel kipub noor ema pelgama, et teeb lapsele naba puhastades haiget, kui beebi nabapuhastamise ajal nutma hakkab. Kuid ämmaemandate sõnul ei pruugi hirmu tunda: "Laps väljendab ennast lihtsalt tinktuuri jahutava toime pärast, valus see tegelikult ei ole - sündides saab nabaväät palju rohkem venitada!" Tuleb vaid jälgida, et paranev koht oleks puhas ja kuiv ning ilma punetuseta ümber naba. Kui nabakönt pole esimeste elunädalate jooksul ära kukkunud, siis tasuks last arstile näidata.

Beebi silmi puhastatakse vajadusel leige kummelitee või lihtsalt keedetud veega. Kodus võiks leiduda ka tsinki sisaldav salv puhuks, kui tekib nahale mähkmeärritus - tsink ravib õrna nahka.

Vannimõnud
Sünnitusmajas tänapäeval terveid vastsündinuid ei vannitata, üksnes kuivatatakse ja vajadusel pestakse juuksed puhtaks. Selleks on oma põhjus: "Tähtis on säilitada beebi loomulikku mikrofloorat, mis tema tervist kaitseb. Samuti on kõige olulisem vältida vastsündinu alajahtumist."

Kui ema teisel päeval pärast sünnitust beebiga koju saab, siis võib aga vannimõnudega peaaegu kohe alustada. "Ainus piirang on vaktsiinisüst - samal päeval ei tohi see piirkond veega kokku puutuda."

Muidu on soe rahustav vesi lapsele väga hea - soovi korral võiks beebit vannitada iga päev. Vesi puhastab ja masseerib, hellitades nahka ja kogu närvisüsteemi. "Meile kõigile meeldib ju vähemalt kord päevas duši all käia, samamoodi meeldib see pisikesele beebile!" Vannitamine on tita ja lapsevanema mõnus ühine hetk.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid