Pipart sulle selja peale!

Üllar Ende
17.07.2014

 

Mida panna väljaväänatud jalale, kui külmkappi lähedal pole? Mis võtab kiiresti ära põletusvalu? Mida teha, et villis kand poleks valus? Mis aitaks kangeid õla- ja kaelasooni? Kuidas saada käed puhtaks, kui vett pole käepärast?

Abi aitab leida Suur-Pärnu apteegi juhataja proviisor Liivi Allikas.

 

Mõned kannavad või peavad kandma suveapteeki nagu tigu oma koda seljas. Kõike igaks juhuks ei jõua ega peagi koju või reisikotti muretsema. Eks igaüks tea, mis tema nõrga kohad ja tervisehädad on, ning selle järgi võiksidki abimehed ligi olla.

Vaatasime koos proviisor Liivi Allikaga apteegis üle esmaabistajaid, mille muretsemine ei tule alati kohe pähegi, ent neid võib tarvis minna just siis, kui apteek või ka kodu on kaugel.

 

Jääkott kasvõi tasku

Jääkuubikuid on sügavkülmas soojal ajal ehk enamikul. Aga kas ka sellises kotis või muus pakendis, et see sobiks näiteks väljaväänatud jalale või põrutatud põlvele kohe jahutuseks peale panna? Loomulikult ei tari me külmkappi kaasas, kust jääd võtta, ning vigastused kipuvad juhtuma ikka kodust kaugemal, kas metsas marjul olles, matkates või reisides.

"Kui kodunt kaugemale, näiteks reisile minna, sobib kõige paremini kaasa väike, 10 x 20 sentimeetri suurune külmakott, mis on mõeldud ühekordseks kasutamiseks. Lihtsalt tuleb keskel olev kuulike katki vajutada ning kott läheb keemilise reaktsiooni tulemusena sekundiga jääkülmaks," räägib Liivi Allikas pisikesest õhukesest kilega kaetud abimehest, mis mahub ka tasku. "Siis tuleb kott kohe haige koha peale panna, kuid mitte otse nahale, nagu jääkuubikuidki, sest see võib tekitada külmakahjustusi. Alla võiks panna midagi käepärast: käterätiku või T-särgi ots või taskurätik, sobib ka mitmekordne paberist salvrätik või õhuke suvemüts. Külmakoti, millel on kangaskate ümber, võib panna otse nahale."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid