Potentsist poisipõlvest peale

Üllar Ende
06.01.2015

 

Millest oleneb potents? Ehk on paljudele üllatuseks näiteks see, et tulevase mehe potents kujuneb juba emaüsas. Oma osa on ka poisieal.

Selgitab MediTA kliiniku meestearst Kristo Ausmees.

 

Oma potentsist räägivad ja sellele mõtlevad eelkõige mehed. Õigekeelsussõnaraamat annab selle sõna vasteks "suguvõime".

"Potents on kõnekeelne lühend sõnast "potentsiaalne". Kui räägime seksuaalsest küljest, siis see tähendab seksuaalset võimekust, mehe potentsiaali astuda sugulisse vahekorda. See on erektsioonivõime ehk seksuaalne potents," selgitab dr Kristo Ausmees.

Osa mehi usub, et nad lihtsalt ongi loodud suurema potentsiga.

"Loomulikult, sest inimesed on erinevad, nagu mõnel on silmanägemine kehvem, mõnel parem; mõnel on heledad, mõnel tumedamad juuksed. Nii erinevad ka mehed oma seksuaalsuse poolest," tõdeb meestearst ning lisab: "Aga uuringute järgi isegi nendel meestel, kelle peenise verevarustus on ühesugune, võib seksuaalne võimekus olla ikkagi erinev. Siin mängivad oma osa ka emotsionaalne ja hormonaalne pool ning hulk muid faktoreid."

 

Mõju juba looteeas

Mis oleneb lapsepõlvest, et poisist kasvaks mees, kes on tulevikus potentsikas?

Dr Kristo Ausmees: Tuleksin varasemasse aega, loote- ja sünnijärgsesse ikka. Looteeas poisi puhul on ka potentsi mõttes väga tähtis ema tervisekäitumine, mis omakorda mõjutab poja munandifunktsiooni. Näiteks naistel, kes suitsetavad enne viljastumist või ka raseduse ajal, on uuringute järgi oluliselt rohkem poegadel munandilaskumise või munandi funktsioonihäireid kui nende naiste poegadel, kelle emad ei suitseta.

Väga tähtis on see, kas munandid laskuvad korralikult: munandite talitlusest sõltub 95% see, kuidas seal toodetakse testosterooni – see on väga oluline komponent mehe seksuaalsuse, ka erektsiooni puhul.

Üks oluline asi veel: erektsiooni võib mõjutada ka eesnaha kitsenemine ehk fimoos. Kui seda probleemi võimalikult kiiresti ära ei lahenda, mõjutab see edaspidi erektsiooni. Kui eesnahk on kitsas, erektsiooni korral käib eesnahk valulikult üle peenisepea, siis see mõjutab ka poisi emotsionaalset poolt. Kui poisil on eesnaha kitsenemisega probleemid, tuleb sellele kindlasti tähelepanu pöörata ja arsti poole pöörduda. Siin aitab operatsioon.

Umbes 5%-il täiskasvanud meestest on eesnaha kitsenemine – see tähendab mahamagatud probleeme poisieas. Muidugi võib põletikulist fimoosi tekkida ka täiskasvanud mehel, kuid suurem osa eesnahaprobleeme on tekkinud ikkagi poisieas.

Veel on selline nakkushaigus nagu mumps, mida viimasel ajal on õnneks küll vähe, kuid see kahjustab munandeid ja tulevikus ka mehe seksuaalsust.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid