Raamatutarkusega paremaks vanemaks
Esme Kassak
30.07.2014

 

Kui veel mõnikümmend aastat tagasi peeti lapsevanemaks saamist täiesti tavaliseks eluetapiks, millega kõik on hakkama saanud, siis tänapäeval käivad ärksamad emad ja isad end koguni koolitamas. Kel koolitusele pole võimalik minna, saab asiseid nõuandeid ammutada mitmetest kasvatusalastest raamatutest. Millist raamatutarkust aga kindla südamega järele proovida?

 

Benjamin Spocki kultusraamatu "Teie laps" asemele leiab tänapäeval terve rea autoreid ning lähtekohti, nii et silme ees võtab kirjuks. Mida uskuda? Osa nõuandeid on sõltumata autorist sarnased, teised aga otsekui erinevatest maailmadest. Audentese Erakooli ja Spordigümnaasiumi psühholoog ning Lastekaitseliidu koolitaja Auli Andersalu-Targo, selja taga kevadsuvises lapsevanemate koolis loengute andmine, tuli appi raamatute sirvimisel ja erinevate nõuannete lahti mõtestamisel.

 

Teoreetiline baas raamatust

Nii raamatud kui ka koolitaja on ühel nõul selles, et vanemad saavad õppida laste kasvatamist, lihtsalt mitte kõiges ei olda ühel meelel. Kui valida üks kasvatusalane raamat, kust lapsevanemaks olemise kohta teadmisi ammutada, soovitab Auli Andersalu-Targo Thomas Gordoni "Tarka lapsevanemat". See on raamat, mis on aeg-ajalt olnud tõsine defitsiit, kuid millest hetkel on väljas juba kolmas trükk ja ka e-raamat.

Analüüsides nõuandeid erinevatest raamatutest, pöördub Auli selgituste andmiseks ikka ja jälle Gordoni juurde. "Thomas Gordon ei ole tegelikult midagi uut välja mõelnud, kuid on pannud oma üldinimlikud suhtluspõhimõtted ka visuaalselt suurepärasesse skeemi. Ta kasutab käitumisakna joonist vastuvõetava ja vastuvõetamatu käitumise selgitamisel, tänu sellele on suhtlussituatsioonis saadavat infot lihtsam mõtestada. Mõistmine, mis jääb sallivuse joonest üles- ja allapoole, annab mistahes keerulises olukorras võimaluse läbi mõelda, mis probleem on ja kellel probleem on – see on põhiküsimus. Vastavalt sellele saab hakata kasutama kas siis näiteks aktiivset kuulamist või hoopis end kehtestada," selgitab Auli Andersalu-Targo. Thomas Gordoni raamat annab tema arvates hea teoreetilise baasi, mõtestamaks erinevaid olukordi.

 

Loe edasi ajakirjast…

 

Sarnased artiklid