Rahulikud jõulud, päriselt
Maria Torm
05.12.2016

 

Jõulud võivad olla rahulik enesesse vaatamise ja mõtiskluste aeg, ent kindlasti jagub sinna ka mürtsu ja tralli. Mõnikord võib olla raske leida nende kahe äärmuse vahel tasakaalu. Üheks kõige suuremaks jõulurahu säilitamise proovikiviks võib saada aga hoopis sugulaste ja pere seltsis veedetud jõuluaeg.

 

Jõulupidu pereringis võib välja kaevata mitmeid pinna all hõõguvaid pingeid: sõnavahetused, solvumised ja möödarääkimised; teiste iseloomuomadused, mis närvidele käivad; pereliikme piinlikkust tekitav käitumine; laste lakkamatu vingumine; pereliikme uue elukaaslasega harjumine. Ja loomulikult stress kingituste pärast.

Meil kõigil on oma arusaamine sellest, mis täpselt olukorra raskeks teeb, kuid kindel on see, et seda tekitavad kõik olukorrad ja ka inimesed, kes panevad sind tundma ärritust, pahameelt, viha, alandust, segadust, usaldamatust, meeleheidet või üksildust.

Jõuludesse kui tähtpäeva, mil eeldatakse, et pere on koos, suhtuvad inimesed samuti väga erinevalt. Selle põhjal tekivad ka isesugused tunded. Selleks et jõulud mööduksid võimalikult rahulikult ja meeldivalt, saab igaüks midagi ära teha. Alati pole võimalik valida olukorda ja tingimusi, kuid igal juhul võid sa muuta oma suhtumist nendesse.

 

  1. Alusta endast

Teiste käitumist on pea võimatu muuta, seega saad muuta vaid iseennast. Kõigepealt tuleks mõtiskleda selle üle, mis tavaliselt ebameeldiva olukorra põhjustab. Kui see on näiteks pereliikme pidev näägutamine, vaidlushimu või pidev õrritamine, millele sa särinaga vastad, proovi sedakorda kõik torked vastuseta jätta. Kujuta ette, et oled uhke sulestikuga lind, kellele visatakse peale vett – need on solvangud, naaksumised, naljad –, ja kõik see ärritav "vesi" lihtsalt valgub mööda sulestikku maha, sind tegelikult puutumata.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid