Usun, et enamikule naistest on lapseooteaeg tore. Isegi siis, kui hormoonidemöllus moondutakse kiiksuga soovidega kapriisitariks. Teistel pole siin midagi öelda, sest tulevane emme peab vahel nii mõnegi ebameeldivustunde vapralt ära kannatama. Tegelikult mitte alati, kui teada abistavaid nippe.
“Mina ütlen oma rasedatele alati, et see aeg pakub tohutult rõõmu ja õnne, kuid tekitab ka probleeme, millest paljud on lahendatavad ning mööduvad ega tohiks meeleolu rikkuda,” viitab Fertilitase naistearst Ene Palo vaevustele, mis kaovad vastavaid abivahendeid tarvitades, raseduse või rinnaga toitmise lõppedes.
Jalakrambid
Päris ehmatavalt mõjuda võib see, kui keset õndsat und ärkad koos oma kõhubeebiga üles selle peale, et jalg on krampis ja teeb tugevat valu. Nähtavasti mõjub paanika nõnda, et kramp näib kestvat minuteid.
“Rasedusaegsed jalakrambid on paikse tähendusega (mitte ajada segi rasedustoksikoosist tingitud nähtusega) ja tekivadki sageli just une pealt, kuid ka jalgu välja sirutades; pärast pikemat aega ühes asendis istumist või lihtsalt jahedusest. Sellepärast soovitan mina oma patsientidele sokid jalga panna. Ka magama minnes. Sellest on sageli abi. Kui kramp tekib, siis tuleb tõusta püsti ja toetada jalg täistallaga vastu maad. Niimoodi möödub see kiiremini,” soovitab naistearst kõige käepärasemat abi.
“Raseduse ajal muutub teatud määral naise organismi ainevahetus, eriti elektrolüütide ja mineraalainete osas. Kaltsiumi- ja magneesiumipuudusest tekib jalalihastes närvierutus ehk kramp. Sellepärast soovitan kogu raseduse vältel tarvitada kaltsiumi- ja magneesiumitablette. Magneesium aitab kaltsiumi paremini omastada. Isegi siis, kui tänu tablettide tarvitamisele krampe enam ei teki, ei tohiks nende võtmist katkestada, sest siis võivad krambid tagasi tulla. Kaltsiumi ja magneesiumi tohib lisaks võtta ka siis, kui naine tarvitab spetsiaalselt rasedatele mõeldud kompleksvitamiine. Mingit ainete üleküllust või kuhjumist organismis pole vaja karta.”
Loe edasi ajakirjast...