Sageli ma komistan ja sageli ma kukun

Üllar Ende
08.05.2015

 

"Sest mõnikord ma komistan ja mõnikord ma kukun…" laulab Ivo Linna. Küll ülekantud tähenduses, ent mõned meist komistavad ja kukuvad tegelikult aina. Miks see nii on, sellesse aitab selgust tuua neuroloog-taastusarst Vaike Kabel.

 

 

Libedaga kukkumine õues pole mingi kunsttükk. Nüüd enam väljas libe ei ole, aga keha ei püsi alati püsti.

Üle pika aja jälle aeda. Kui pole kunstmuru, võib olla üks mullamuhk teise otsa. Mõni müttab aias hommikust õhtuni, aga jalg astub ikka konarustest üle ja ka ronimine redeliga toob tervelt tagasi alla. Teine aga ei saa endale seda lubada.

 

Libedus ka toas

"Kui inimene lihtsalt jala pealt maha kukub – lõi nagu jala alt ära –, võivad liigesed olla haiged või on sidemete nõrkus. Või jalg jääb ebasoodsasse asendisse, lööb jala alt ära, ja kukudki," selgitab dr Vaike Kabel.

Neuroloog lisab, et kukkuma võivad panna ka lihaspingete järsud muutused – kas oled üle treeninud või üle kõndinud.

"Kui libedus välja jätta, võib kukkumise põhjus olla see, et jalatalla hõõrdumine ei ole piisav: kas tald ise on libe või põrand, mille peal käid. Siis on raske ootamatult oma alakeha talitseda.

Kukkuda võib tasakaalukaotuse pärast, kui on tasakaaluhäired. Samamoodi siis, kui inimene teeb näiteks ootamatu liigutuse, ehmub – ka siis on võimalik, et kaotab tasakaalu ja kukub."

Nii on see eriti vanemate inimestega, kes vähe liiguvad: telefon heliseb ja ruttu-ruttu on vaja see vastu võtta. Jooksujalu, ja siis võibki kukkuda. Sestap on mobiili mõistlik hoida enda lähedal.

Dr Vaike Kabel ütleb, et libedus pole talvel ainult väljas, vaid see võib olla ka suvel toas.

"Näiteks sageli libisetakse ja kukutakse värskelt pestud märgadel põrandatel. Kui toasusside tallad on samuti libedad, ei suudagi tasakaalu säilitada.

Aga kukkumist võivad põhjustada ka täiesti tavalised situatsioonid elus: jalg läheb kuidagi viltu, võib tekkida tasakaalutus ja kukudki."

 

Kilosid liiast

Sagedamini kukuvad just need, kellel on kilode raskem koorem kanda, nendib dr Kabel.

"Kui pole mõne haigusega seotud, siis võibki olla see liigsest kehakaalust. Ülekaalulisel on raskuskese maast kõrgemal ega suuda seda juhtida," räägib neuroloog.

"Ainus asi on see, et kukkumisel on ülekaalulisel vähem osteoporoosist tingitud luumurdusid."

Aga see pole lohutus.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid