(Sala)soovid teki all

Tekst Riina Reiman-Männiste
13.05.2010

See on teema, millest raadios iga kell ei räägita, seltskonnas üritatakse punastades üle saada, spetsialisti juures kõneldakse mõistu, aga südames soovitakse lahendust. Seega: loodetavasti julgeb alljärgneva igaüks läbi lugeda, kas või salamisi, et mõista – SEE on teema, mida tänapäeval enam häbeneda ei maksa, sest lahenduste korral võib kevad õitsele puhkeda isegi “igivana” paari jaoks.

“Eks ikka ole nii, et intiimelust on lihtsam rääkida võhivõõraga kui oma kõige lähedasema inimesega, kuid ma püüan kliendile alati selgitada, et kui räägime tema seksuaalelust, siis see pole mitte ainult TEMA, vaid samavõrd ka PARTNERI oma. See on teie ühine asi,” selgitab Eesti Seksuaaltervise Liidu ja Seksuaaltervise Kliiniku nõustaja Pille Kütt, kelle poole pöörduvad enamasti just naised ja paarid.
Seksuaaltervise Kliiniku ja Meestekliiniku arst Kristjan Pomm tõdeb, et noored mehed on ehk julgemad seksuaalsuse teemadel rääkima, kuigi reegliks seda pidada ei saa. “On neid, kes on avameelsed esimesest hetkest, vanusest sõltumata, kuid samas leidub ka mehi, kes enne arstiletulekut koguvad julgust mitu kuud. Seksuaalsus pole mingi tabu ega häbiteema. Oma tervisest hoolimise osas on meestel vaja väärtushinnangud üle vaadata, sest Eesti meeste oodatav keskmine eluiga on ju üks madalamaid Euroopas.”

Seksuaalnõustamise eesmärk
Pille Kütt peab nõustajat õpetajaks, pingete mahavõtjaks, selgitajaks ja vastava kirjanduse soovitajaks. “Meil on ümberringi info tohutu virvarr. Katsu sealt siis leida adekvaatset informatsiooni, mis on õige ega ole varjutatud müütidest. Seksuaalsus on inimeseks olemisega vägagi seotud. Seda ei saa vaadata mingi eraldiseisva asjana. Seksuaalsus ongi seotud sellega, kes me oleme, kuskohast tuleme, millised on meie kogemused, kodune taust, kultuur, meedia. See kõik mõjutab tohutult meie suhtumisi, hirme, vaateid seksuaalsusele. Nõustaja juures ei anta alati vastuseid, vaid uuritakse koos kliendiga probleemi, et ta ise jõuaks lahendusteni.”

Naiste madala seksuaaliha põhjused
Kuigi on ka juhtumeid, kus mees ei taha nii sagedast vahekorda kui naine, on kõige tavapärasem siiski see, et naine ei taha oma mehega vahekorras olla. Pille Kütt toob välja erinevad põhjused: “Kui partner on paarisuhtes allasurutud või pole teda kuulatud, siis iha puudumine võib olla ainus võimalus tal oma soove kuidagi väljendada. Naised vajavad rohkem hellust ja puudutust ning sensuaalset lähedust. Samas nad juba pelgavad, et kui see puudutus tuleb, siis on see kohe kindel märk vahekorrast. Need on asjad, mis oleks hea omavahel läbi rääkida. Puudutus ei tähenda kutset vahekorrale. Mõlemad partnerid vajavad füüsilist lähedust, koosolemist, millele ei pea kohe järgnema seks. Mees ei julge naist puudutada, sest ta kardab, et saab vastuseks EI, ja naine ei julge samuti puudutada, sest tema kardab, et mees tõlgendab seda kutsega vahekorrale.”

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid