Sarnane otsib sarnast

Kairit Kütt
04.03.2016

 

Kas oled tähele pannud, et mõned mehed käivad kohtamas ainult blondide naistega? Või naised valivad vaid ühesuguse käitumismustriga mehi? Pere- ja paariterapeut Signe Uustal selgitab, miks me nii teeme.

 

 

Välimuse põhjal valime kaaslast suures osas alateadlikult, kinnitab terapeut Signe Uustal. "Laiemas plaanis kehtib endiselt tõekspidamine, et meie alateadvus otsib tuttavat, endasarnast. Pikalt koos elanud inimeste puhul võib seda märgata ka visuaalselt. Vananedes torkavad välised sarnasused rohkem silma.

Evolutsioonilisest vaatenurgast otsime endale kaaslaseks niisuguse välimuse ja selliste omadustega inimest, kes meie alateadvuse arvates on võimeline tagama järeltulevate põlvede ellujäämise. Hiljuti, 2014. aastal Ameerikas avaldatud DNA-uuringust selgus, et inimesed eelistavad paarisuhtes endaga geneetiliselt sarnast kaaslast. Ja nagu ütlevad klassikud: tõde on kusagil olemas."

 

Juured peituvad lapsepõlves

Signe Uustali sõnul on meil kõigil paarisuhtesse sisenedes suhtest oma nägemus. "See sisaldab arusaama, milline käitumine mehe-naise suhetes väljendab armastust ja austust, aga samuti rahuldamata vajadusi-nõudmisi lapsepõlvest ning ambivalentseid tundeid seoses viha ja armastusega.

Nii teadliku kui ka alateadliku valiku juured peituvad paljuski lapsepõlves, oma pere juures kasvamise kogemuses – milleski tuttavas. See on inimlikkuse seaduspärasus, et eelistatakse tuttavat võõrale. Me oleme oma partneri suhtes tegelikult väga valivad. Otsime ühte ja ainsat, kellel on väga eriline kombinatsioon tuttavatest iseloomujoontest, nimelt meie esmaste hooldajate omad."

Miks tõmbab meid aga esmaste hooldajate halbade omaduste poole?

"Põhimõtteliselt sellepärast, et sellises suhtes on suurim potentsiaal tervenemiseks. Me ei armu inimesesse, kes ei anna meile suhtes võimalust tervenemiseks ja kasvamiseks. Tervenetakse suhtekeskse mõtlemise, üksteise vajaduste rahuldamise ja isikliku kasvamise kaudu," selgitab terapeut.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid