Sügis on käes, haigused platsis: nina tilgub, pea on paks, kurk kare ja ajab köhima. Kas tegemist on viirus- või külmetushaigusega? Sellest räägib doktor Vanda Kristjan Mähe perearstikeskusest.
Nohu, köha, valus kurk ning palavik on igal sügisel nagu paratamatus, millest ei pääse. Küll saavad jalad vihmaga märjaks, küll aevastab kolleeg töö juures, küll toovad lapsed lasteaiast või koolist haigused koju kaasa. Oleme harjunud mõtlema, et need on külmetushaigused, ja püüame meenutada, kus oleme külmetanud.
"Ülemiste hingamisteede põletikule viivaid muutusi tekitavad siiski viirused, külmetamine on vaid haigestumist soodustav faktor, mitte aga peamine põhjus. Termin "külmetushaigus" on minu arvates segadust tekitav," leiab dr Kristjan. "Meie hingamisteede limaskestal on erinevaid baktereid, seeni ja viiruseid. Haigustekitajate jaoks soodsatel tingimustel suudavad nad läbida organismi kaitsebarjääre ja inimene haigestub. Kindlasti on üks oluline tingimus haigustekitajate hulk väliskeskkonnas ja see on suur just sügisesel, talvisel ja kevadisel perioodil. Kui immuunsüsteemis on ärritus või tõrge – tavaliselt on selle põhjuseks külmetus, stress, magamatus, kehv toitumine või kõik kokku –, siis immuunsüsteem ei suuda viirusega hakkama saada ja inimene jääb haigeks."
Viirushaigusi saab ennetada
Kui oled juba haige, siis kahjuks spetsiifilist ravi viiruste vastu ei ole, kuid õnneks annab viirushaigusi ennetada.
"Ennetus on lihtne ja iga inimene saab sellega hakkama," ütleb perearst. "Üldisemad soovitused on töö ja puhkuse tasakaalus hoidmine, stressiga toimetuleku oskuse omandamine, vanusele ja tervisele vastav füüsiline aktiivsus, värske õhk, tervislik ja mõõdukas toitumine, karastamine, piisav uni. Konkreetsemad soovitused võiksid olla ilmaoludele vastav riietus, kusjuures eriti tähtis on hoida kuivas ja soojas jalad ja kael.
Aevastamisel sulgeme alati suu ja nina, ning soovitatavalt mitte peoga, vaid pabertaskurätiku või küünarliigese piirkonnaga. Me ei tea ette, kas kõditus ninaneelus on sinna sattunud tolmukübemest või alanud viiruste pealetungist."
Loe edasi ajakirjast...