Kui oluline on paarisuhtes seks? Mida teha, kui seksiisu on kadunud? Kas iha saab taastada? Nendele küsimustele otsime vastust koos seksuaalterapeut Mare Pruksiga.
Suhte alguses, kui ollakse armunud, ei ole lähedusega probleemi. Tundub, et on leitud õige inimene ja õnn kestab igavesti. Mare Pruks ütleb, et armudes satuvad inimesed romantilise armastuse faasi, kus ajus aktiveeruvad aju nn vanad, primitiivsed piirkonnad, mis roomajate ajus samuti esinevad. "Nendes piirkondades suureneb aju virgatsainete - dopamiini ja noradrenaliini tootmine. Nimetatud ained tekitavad armunus tohutult energiat ja kirge. Ta võib ööde kaupa üleval olla, armatseda, seksida, kogu tema tähelepanu on suunatud partnerile. Sisuliselt on armumine paaritumistung, millele on raske vastu seista. Armunud on pisut hullud," lisab ta.
Kuid miks aja jooksul armastus muutub? "Aju vastavad alad hakkavad suhte pikenedes reageerima teistmoodi. Määravaks saavad teised ained - oksütotsiin ja vasopressiin-, mis põhjustavad paljusid kiindumusega seotud käitumismustreid.
Aju muutused tekivad umbes pooleteise kuni kahe aasta pärast. Armastus muutub sügavamaks, rahulikumaks. Ekstaas vaibub, asemele tuleb turvatunne, mugavus ja rahu. Seks vaibub harjumusse, tavalisusse ja rutiini," selgitab terapeut.
Iha mõjutavad erinevad tegurid
Mare Pruksi sõnul on inimeste vajadused ja motiivid küllaltki erinevad. "Armastuse, sõpruse ja seksuaalse intiimsuse tarve on inimese vajaduste hierarhias tähtsal kohal. Inimesed on loetlenud üle 150 põhjuse ja motiivi seksimiseks. Näiteks seksitakse soovist nautida sügavamat emotsionaalset lähedust, vajadusest suurendada intiimsust üldiselt, olla partnerile meelepärane, soovist lõdvestuda, tunda end atraktiivse ja seksikana, soovist leppida, soovist saada lapsi jne."
Ei saa väita, et terve inimese seksivajadus on näiteks kaks või kolm korda nädalas. Seksuaalne iha on isiklik nähtus ja seda mõjutavad paljud tegurid. "Vananedes tunneme vähem iha. Väsimus, pinged, ärevus ja muremõtted on iha pärssivad seisundid," loetleb Mare Pruks. "Erinevatel elu- ja paarisuhteperioodidel tunneme iha samuti erinevalt. Tavapärane üldistus on, et mehed seksiksid rohkem, kui naised seda teha tahavad, kuid on ka vastupidise olukorraga paarisuhteid. Seksimiseks peaks olema järel pisut jaksu, energiat ja mõnusat enesetunnet."
Loe edasi ajakirjast...