Tülikas tupevoolus

Tekst Ene Palo, Ida-Tallinna Keskhaigla günekoloog
13.06.2010

Millest tekib valgevoolus ja kuidas seda ravida? Kas saab ise ravida või tuleb kindlasti arsti juurde minna

?

Tupevoolus ehk valgevoolus on tupe limaskesta eritis, mis hoiab tupe niiske ja puhtana. Menstruatsioonitsükli esimesel poolel mõjutab östrogeenne hormoon organismi enam, mistõttu tupevoolus on vedel, selge ja rohke. Limase vooluse eritumine intensiivistub ovulatsiooniperioodil. Pärast ovulatsiooni muutub voolus konsistentsilt paksemaks, läbipaistmatumaks ja venivaks. Raseduse ajal seoses hormonaalsete muutustega muutub ka voolus – see muutub paksuks ja valgeks ning vooluse hulk suureneb. Fertiilses eas naisel seoses organismis toimuvate tsükliliste hormonaalsete muutustega muutub ka tupevoolus.

Värvuse- ja lõhnamuutus
Haiguslike muutuste korral erineb tupevoolus normaalsest oma konsistentsi, lõhna ja värvuse poolest. Haigusliku vooluse korral lisanduvad veel muud sümptomid: valulikkus ja põletikulised ärritusnähud välissuguelundite piirkonnas, valu suguühte ajal, halvalõhnaline voolus; valulikkus või pakitsustunne kusepõie- ja kusitipiirkonnas.
Sagedasti esinev tupepõletik on kandidoos e seenpõletik, mille tunnuseks on paksu konsistentsiga, kohupiimataoline tükiline valgevoolus, millega enamasti kaasuvad välissuguelundite kihelus, turse ja kipitus.
Seenpõletike esinemise sagedus on tänapäeval suurenenud, see on tingitud antibiootikumide sagedasemast tarvitamisest. Antibiootikumide kasutamine hävitab tupe normaalsesse mikrofloorasse kuuluva laktobatsilli ja selle tulemusena on seentel võimalus paljuneda ilma vastupanuta. Seenpõletikku soodustavad ka rasedus, kõrgenenud kehatemperatuur, organismi immuuntaseme langus ja mõningatel andmetel antibeebipillide kasutamine.
Kandidoosi ravitakse enamasti paiksete ravimitega – tupeküünalde ja -kreemidega.
Teine, suhteliselt sageli esinev tupehaigus on bakteriaalne vaginoos. See tekib tupe mikrofloora häirumisest ega ole suguhaigus: haigust põhjustavad mikroobid suruvad välja normaalse mikrofloora. Bakteriaalse vaginoosi tunnuseks on esikohal halvalõhnaline (kalalõhn) voolus tupest. Voolus on piimjashallika värvusega ja selle kogus võib olla suurenenud.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid