Turvalises elus on vähem hirme

Tekst Merilin Piirsalu
29.11.2012

Väike hirm aitab säilitada ettevaatlikkust ja vältida ohte, suur hirm aga muudab elu raskeks ja pingeliseks. Ka lapsel võib olla palju erinevaid hirme, mis tema igapäevaelu mõjutavad ja muretsema panevad. Mida lapsed kardavad ning kuidas hirmudega toime tulla, sellest räägib Marienthali psühhiaatria ja psühholoogia keskuse lastepsühholoog Tiina Valvas.

"Hirm on tegelikult üks meie põhiemotsioone. Seda võib määratleda kui teravdatud ohutaju oma elu ja heaolu suhtes. Arhailised hirmud, nagu pimedusekartus, hirm äikese, ohtlike loomade ja surma ees, on üldinimlikud ja mõistetavad. Tavalised on ka väikeste laste kartused, näiteks hirm üksijäämise ees, võõraste kohutavate häälte ees - need on lastel harilikult kõige esmased hirmud," alustab psühholoog.

Hirmud võivad alguse saada juba looteeas. "Kui ema on raseduse ajal väga ärev või hirmunud, siis stressihormoon kandub üle lapsele ja mõjutab teda. See võib ka olla põhjus, miks beebi sünnib tundlikuma ja ärevamana."

"Laste hirm, eriti pisikeste laste hirm, on esialgu kõikehõlmav. Väikese lapse psüühiline struktuur on veel väga habras ja nii oleneb tema toimetulek hirmutava olukorraga eelkõige vanema toest ehk vanema võimest lapse vajadusi märgata, tema tundeid tajuda ja leevendada. Vähehaaval õpib laps ennustama, millise ohuga ta võib mingis olukorras kokku puutuda ja kuidas siis toimida.

Keeruline on aga siis, kui vanemal endal on mingil põhjusel raske ohuolukorraga toime tulla ja laps jääb vajalikust abist ilma. Lapsevanema enda ärevused ja hirmud võivad sageli ka lapsele üle kanduda."

Võõrastamine oleneb kogemusest ja temperamendist

Omad hirmud on igas eluetapis. Hirmureaktsioone näitavad juba paarinädalased titad, näiteks võpatades ootamatu heli peale.

Võõrastama hakkavad beebid tavaliselt 7.?8. elukuul. Tiina Valvase sõnul näitab võõrastamine, et lapsel on kujunenud vanemaga kiindumussuhe. See on imiku ja vanema vaheline eriline emotsionaalne side, mis hakkab arenema lapse jaoks mõne kuu vanuses ja vanema jaoks juba raseduse ajal. "Beebi teab, et kui ema on temaga, siis on kõik hästi. Ema või isa tähendab turvalisust. Aga kui tuleb keegi teine ema asemel, siis on see ühtlasi nii hirm kui ka pettumus. Miks tema tuli? Kus ema on? Kiindumussuhte võib laps luua ka mõne teise täiskasvanuga, kuid see on alati isik, kes on last hoidnud ja tema eest hoolitsenud."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid