Väetile liigesele trenni ja tuge

Üllar Ende
02.04.2018

 

 

Mis liigub, see kulub. Nõnda on ka liigestega, eelkõige põlves ja puusas, mis peavad kogu elu taluma koormust. Määrimine kulumist kammitseda ei aita, vaid selleks leiab abi peale arsti ka füsioterapeudilt ja apteekrilt ning muidugi iseendalt.

 

 

Liigesekulumus ehk (osteo)artroos tähendab seda, et liiges on kulunud, ei liigu nii õlitatult nagu varem: on kangevõitu, väsib kiiresti ja kulumise süvenedes hakkab tegema valu, esialgu käimisel, hiljem ka öösel.

"Esimene, enam-vähem kindel märk liigese kulumisest ongi valu, mille teke, kestus ja tugevus võivad keha eri piirkondades erineda, kuid selle, et valu teeb just liiges, tunneme tavaliselt ise ära," nendib kogenud ortopeed Margus Kelk ja möönab: "On küll ka närvi- ja lihasehaiguste põhjustatud valulikkust, kui valuimpulss kulgeb üle terve liigese: selle heaks näiteks on Joosep Tootsi vaevanud nimmeradikuliit ehk ishias."

Kulunud liigesekõhre hõõrdumisel vallanduv valu sunnibki meid pöörduma esmalt perearsti poole. Seda, kas liiges on ikka kulunud, näitab röntgenipilt. "Perearsti esmasel nõustamisel selgub muu hulgas ka füsioteraapia ehk taastusravi vajalikkus. Nimelt aitavad ravivõimlemine ja tervisesport parandada nii varases artroosijärgus kui ka nimmevalu korral haige piirkonna verevarustust ning tugevdada ümbritsevaid lihaseid."

Ortopeed lisab, et nii valutava liigese kui ka kogu keha toonuse tõstmine aitab vananedes ühtlasi pidurdada liigesekahjustuse süvenemist. "Täpsem diagnoosimine ja tablettravi peaksid järgnema alles siis, kui liigesevalu häirib juba igapäevaseid toiminguid ning segab isegi rahuolekus."

 

 

Treenime väeti võimekamaks

Kui röntgenipilti pole veel tehtud, oleks huvitav teada, kas asjatundja võib pelgalt kõnni järgi öelda, et põlve- või puusaliiges on kulunud.

"Liigeste kulumine oma algjärgus kõnnimustri muutumisega üldiselt märku ei anna," tõdeb füsioterapeut Gerli Uustalu. "Puusaliigese kulumise korral kõnnimuster küll natuke muutub – puusapainutused ja -sirutused on veidi väiksemad kui enne –, kuid vaevalt et inimene ise või tema lähedane oskab seda tähele panna. Aga üks kulumise märk on see, et kui näiteks kõndida pikemat maad, siis kulunud liigesega jalg väsib kiiremini kui terve."

Peale selle võib kulumisest märku anda liigese jäikus. "Artroosi korral liigese liikuvus väheneb, põlve- või puusaliiges ei paindu enam nii hästi kui varem, näiteks on raskem sokki või jalanõud jalga panna."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid