Väikelaps ja ravimid

Tekst Merilin Piirsalu
08.04.2014

Köha, nohu ja kurguvalu kipuvad aeg-ajalt liiga tegema nii pisikestele kui ka suurtele. Kuidas väikelapse tervist tugevana hoida ja milliseid rohtusid vajadusel tarvitama peaks, sellest räägib Ida-Tallinna keskhaigla lastearst Reet Raukas.

Väike laps, kes sööb vastavalt toitumissoovitusele – puuvilja, juurvilja, liha, kala, piimatooteid – ei vaja toidulisandeid. "Kui laps on väga valikuline sööja, siis võib mõelda selle peale, et anda talle vastavalt sellele vitamiini või muud toidulisandit juurde, aga lihtsalt niisama ei ole põhjust lisandeid anda," arvab dr Raukas.

 

Lisaks tuleb võtta D-vitamiini

Ainsaks erandiks on D-vitamiin. See on vajalik tervete ja tugevate luude ning hammaste moodustumiseks ning tänu sellele vitamiinile imenduvad organismi kaltsium ja fosfor. Kuna D-vitamiin tekib nahas päikese mõjul, aga meie kliimas päikest iga päev ei näe ja palju on pimedat aega, siis tuleb seda lisaks võtta. Eriti tähtis on see väikelapseeas.

"Soovitame kõigile lastele D-vitamiini. Ametlik soovitus on alates teisest elunädalast kuni kaheaastaseni välja. Põhjamaade 2012. aasta toitumissoovituste alusel võiksid kõik lapsed ja täiskasvanud D-vitamiini lisaks võtta, kusjuures doos oleks sarnane väikelapseeale. Väikelapsele anname doosis 400 ühikut ehk 10 mikrogrammi."

Kuigi ka meil on mõnikord päikeseline suvi, siis kuni lapse kaheaastaseks saamiseni antakse seda vitamiini ikkagi aastaringselt. Imiku ja väikese lapsega ju väga palju otsese päikese käes ei liigu ja üldjuhul hoiame neid päikese eest kaetult. "Võiks meeles pidada, et kui katame naha päikesekaitsekreemiga, siis juba üle 30-faktoriga kreemi puhul tegelikult naha sees D-vitamiini sünteesi ei toimu."

 

Kalamaksaõlist vitamiini ja rasvhappeid

Vajaliku D-vitamiini koguse saab kätte ka kalamaksaõlist. Reet Raukase sõnul ei olegi olulist vahet, kas anda järeltulijale kalamaksaõli või puhast D-vitamiini. Küll aga on ainult D-vitamiini kogus väiksem võrreldes kalamaksaõliga ja pisikesele lapsele on seda kergem manustada. "Eestis ei ole harjumust kalamaksaõli süüa, aga näiteks Norras on tavapärane, et ka imikutele antakse kalamaksaõli. Kui anname imikule D-vitamiini, siis kalamaksaõli ei pruugiks anda. Kui anname kalamaksaõli, siis D-vitamiini ei pruugiks anda."

Kalamaksaõlist saab lisaks D-vitamiinile häid rasvhappeid, mis on kasulikud aju arengule. Kui lapse toidulaud väga palju kala ei sisalda, siis võiks kalamaksaõli andmist tõsiselt kaaluda. "Meie soovitus on anda kala alates 11. elukuust – laps peaks kala saama. Kui hakkame noorest east teda kalaga harjutama, siis ta õpib seda ka sööma. Kui meil tõesti on laps, kes kala ei söö, siis ta võiks saada kalamaksaõlist lisaboonust."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid