Hammaste valgendamine on muutunud üha tavalisemaks protseduuriks hambaravikabinettides, olles üks populaarseim teenus kosmeetilises hambaravis. Kui kümmekond aastat tagasi oli hammaste valgendamine Eestis kättesaamatu, siis nüüdseks on võimalik vastavat teenust saada enamikes hambaraviasutustes.
Inimese vanemaks saades ei ole hammaste toon tihtilugu enam nii hele, seda just võrreldes nooruses äsjalõikunud hammaste värviga. Võtmeroll hammaste värvimuutusteks on inimese enda eluviisidel - suus leiduvate bakterite toodetud pigmendid, harjumus kasutada tubakatooteid, pigmendirohked toiduained (tee, kohv, punane vein jms) pluss ebapiisav suuhügieen. Ka mõningad süsteemsed ravimid (nt tetratsükliin) võivad hammastes muutusi esile kutsuda.
Valida on mitmete võimaluste vahel
Hammaste värvi määrab ära mitte niivõrd hammast kattev email, vaid emaili all paiknev hambakude dentiin. Hammaste valgendamisel mõjutatakse läbi emaili ka dentiini pindmist kihti, mis sellisel juhul annabki valgendusefektile lõpliku tulemuse.
Hammaste valgendamiseks on erinevaid meetodeid - traditsiooniline hammaste valgendus vesinikperoksiidi sisaldava spetsiaalse geeliga hambaarstikabinetis või hambaarsti valmistatud spetsiaalseid tarvikuid, mida saab kasutada kodustes tingimustes, laservalgendus, valgenduskleepsud, valgenduspliiatsid.
Hambaarstina pooldan valgendamist hambaravikabinetis, kus kogu protseduur viiakse läbi spetsialisti järelvalve all, tänu millele langevad valgendusega kaasnevad riskid miinimumini. Hambaravikabinetis tehakse valgendusprotseduur läbi ühe visiidi käigus.
Eestiski on levinud mujal maailmas juba mõnda aega laineid löönud valgendamiskleepsud (inglise k whitening strips), mis kleebitakse mõneks ajaks esihammastele ning seejärel eemaldatakse. Protseduuri korratakse mõne korra, kuni saavutatakse soovitud tulemus. Kahjuks kaotavad mõned inimesed selliste toodetega reaalsustaju ning lähevad kasutamisega liiale, näiteks hoides valgendamiskleepse hammastel kauem, kui tootja soovitab. Sellise liigkasutamise tulemuseks on ebaloomulikult valged, külmkapivärvi hambad, rääkimata kaasneda võivast hammaste tundlikkusest.
Loe edasi ajakirjast...