10 leviarvamust jalgadest

Tiina Mitt, jalaraviõde
30.07.2014

 

 

Kas jalgade külmetamisega soojal ajal peabki leppima? Kas veenilaienditega jalgu võib masseerida? Kas tallatoed muudavad labajalad normaalseks? Kas diabeetikul tekivad jalanärvikahjustused igal juhul? Nendele ja muudele küsimustele leiad vastused siit.

 

1. Külmatunne jalgades ka soojal ajal või soojas ruumis on pärilik ja selle vastu ei aita miski.

 

Nii ja naa. Külmetavad, jahedad jalad võivad olla tingitud pärilikust veresoonkonna eripärast. Samuti võib kimbutada külmatunne jalgades saledaid, madala vererõhuga naisi.

See on küll palju korratud soovitus, aga paremat viisi kehva vereringe parandamiseks ei ole kui liikumine, sportimine. Korrapärane treening aitab tugevdada südamelihast. Tugev süda jõuab rohkem verd laiali pumbata ja see toimib nagu keskküte – soojendab jalgu.

Kui mingil põhjusel ei saa väljas trenni teha, on vereringet võimalik parandada ka toas võimlemisega. Pumpavad harjutused, nagu varvastele tõusmine ja kandadele laskumine, pöia sirutamine ja kõverdamine ja selili "jalgrattasõit", panevad vere jalgades paremini käima. Nende lihtsate harjutustega saavad hakkama igas eas inimesed. Kui võimelda iga päev, tunnevad jalad end hoopis paremini. Tasub järele proovida!

Abiks on ka kuum kibuvitsamarja-, mustasõstra- või ingveritee. Samuti leevendavad külmatunnet saun ja vahelduvad külma-kuuma vannid.

Jalgade verevarustust parandavad ka hõlmikpuupreparaadid, kuid neid võttes ei või unustada liikumist ja võimlemist. Apteegis on saada ka soojendavaid geele ja kreeme, mis verevoolule kaasa aitavad.

Samas võivad külmetavad jalad anda märku tervisehädadest nagu jalaarterite probleemid ja kehvveresus (aneemia). Samuti võivad külmatunnet jalgades põhjustada neuroloogilised häired. Sellepärast tasub oma jahedatest jalgadest rääkida ka perearstile, et vajadusel saaks põhjust uurida.

On teada seegi, et külmatunnet jalgades võib tekitada liigne stress. Selle maandamise üks võimalus on kehaline treening, mis omakorda paneb vere paremini käima.

 

2. Jalad võivad paiste minna ka lihtsalt soojast ilmast.

 

Õige. Kuuma ilmaga, pikaaegse istumise või seismise järel jalgade turset peetakse normaalseks ka täiesti tervel inimesel. Soojemal ajal võiks vähendada soola tarbimist – see aitab turseid ära hoida.

Normaalne on ka enne menstruatsiooni tekkida võiv jalgade turse. Nendel naistel soovitaks paar päeva enne menstruatsiooni vältida soolaseid ja vürtsikaid toite.

Jalgade paistetusel võivad aga olla ka haiguslikud põhjused. Näiteks maksa- ja neerutõbede korral lähevad tursesse sääred, südamepuudulikkuse puhul aga labajalad, kust turse levib ülespoole. Vereringe võib olla häiritud ka veenipuudulikkusest, veenilaienditest. Kui paistes on üks jalg, võib kahtlustada tromboosi, mis vajab kohest arstiabi.

Haiguslikke põhjusi on muidki. Neid edukalt ravides leevenevad ka tursed.

 

Loe edasi ajakirjast…

 

Sarnased artiklid