Valulik podagra

Kodutohter
16.01.2021
Shutterstock

Kusihappe kuhjumist võib põhjustada geneetiline soodumus, kusihapperikaste toiduainete ja alkoholi tarvitamine ning mõned ravimid.

Podagra on valus liigesehaigus ja organismi ainevahetuse häire, mis tekib siis, kui kusihapet koguneb verre nii palju, et see hakkab sadestuma kristallidena inimese kudedesse, näiteks liigeseõõnde. Kristallid põhjustavad liigeses põletikureaktsiooni – liigesepõletiku, mis avaldub liigese turse, punetuse ja valuna.

Kusihappe kuhjumist võib põhjustada geneetiline soodumus, kusihapperikaste toiduainete ja alkoholi tarvitamine ning mõned ravimid.

Esimene märguanne on tavaliselt suure varba paistetus ja valulikkus. See võib juhtuda öösel pärast rikkalikku õhtusööki, kui on söödud rammusaid lihatoite ja tarvitatud alkoholi. Haigestuda võivad jalapöid, hüppeliigesed ja põlved, naistel ka sõrmeliigesed. Haigus võib mõjutada ka neerude tööd, samuti võivad kusihappe kristallid sadestuda kuseteedes neerukividena.

 

Kusihappe taseme ülemäärase tõusu põhjuseks võib olla:

valgu- ja puriinirikka toidu rohke tarvitamine

alkoholi liigtarvitamine

ülekaalulisus

pärilik eelsoodumus ja ainevahetuse häirumine

teatud ravimite tarvitamine, näiteks diureetikumid ehk ravimid, mis soodustavad vee eritumist organismist.

 

Podagra puhul tuleb pöörata erilist tähelepanu õigele toitumisele, vajalikule dieedile ja kehakaalu vähendamisele. Podagrat põdeva patsiendi elus on oluline alustada juba esimese hoo järel kusihappevaest dieeti.

Vältima peaks liha- ja kalapuljongit (sh puljongikuubikud), sest liha ja kala keetmisel satub keeduvette aineid, mis järsult tõstavad kusihappesisaldust veres. Vältima peaks ka rupskeid, viinereid ja sardelle ning suitsutatud liha- ja kalatooteid. Kala ja liha tarbimine peaks piirduma ühe söögikorraga päevas (100-125 g). Alkohol pidurdab kusihappe väljutamist organismist, olles podagrahoo vallandajaks. Menüüs peaks olema põhiliselt aed- ja puuvilju ning lahjasid piimatooteid, kuid vältima peaks herneid ja ube.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid