Valu vastu sisse ja peale
Üllar Ende
06.01.2016

 

Nõrga ja mõõduka valu vastu leiab abi apteegi käsimüügist. Mida, kui palju ja kuidas sisse võtta või peale määrida? Nõu annab Apotheka proviisor Liivi Allikas.

 

 

Valu tahab äravõtmist, seda kannatada ei tasu. Mõned inimesed, kes keemiat sisse süüa ei taha, siiski seda teevad ja loodavad, et küll läheb ise üle. Näiteks pingepeavalust võib tõesti lahti saada lõdvestusharjutusi tehes, ent enamasti on ainus esmane abiline valutablett.

 

Kaks peamist abimeest

Harilikult ostame apteegi käsimüügist valu vastu paratsetamooli või ibuprofeeni. Et valutablettidest tulu tõuseks, on tarvis teada, kuidas oleks mõistlik neid tarvitada.

"Kui valu on mõõdukas, soovitatakse täiskasvanul võtta paratsetamooli kaks 500-milligrammist tabletti ehk üks gramm korraga kolm-neli korda ööpäevas – kokku neli grammi.

Ibuprofeen täiskasvanule on enamasti 400-milligrammiste tablettidena, mida tuleb valu vastu tarvitada korraga üks tablett neli-viis korda päevas, 200-milligrammist aga kaks tabletti samamoodi neli kuni viis korda ööpäevas," selgitab proviisor Liivi Allikas. "Kui võtta korraga üks nõrgem tablett, jääb sellest väheks. Pealegi, kui valuvaigistit võtta ettenähtust väiksemas koguses, koormab see neerusid ja kogu organismi ning seejuures ei avaldu valu vaigistavat toimet, mille pärast me tabletti ju võtamegi."

Kindlasti peab iga annuse tarvitamise vahet olema kolm kuni neli tundi.

 

Kui siiski ei aita

Oletame, et pea valutab, võtan ühe grammi paratsetamooli, ent valu ei anna järele. Prooviks vahelduseks hoopis ibuprofeeni.

"Siis võib tõesti proovida teist valuvaigistit, kuid alles vähemalt kolme tunni pärast," toonitab proviisor. "Kui ravim ei mõju, on erandolukorras lubatud kohe juurde võtta ka teise toimeainega tabletti, näiteks migreenivalu korral, kuid see peab olema arstiga kooskõlastatud."

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid