Allergiahaigused lastel

Tekst Riina Reiman
12.06.2011

Mis on allergia? Kuidas see avaldub? Miks esineb lastel allergiat üha enam? Tallinna Lastehaigla arst Silvi Plado teab, et allergilise lapse vanemad vajavad selgitustööd, õpetussõnu, julgustust ja toetust.

"Allergia on organismi immuunsüsteemi vahendatud ülitundlikkusreaktsioon temasse sattunud võõra valgu ehk allergeeni suhtes. Põhilise allergiavariandi ehk atoopia korral toodab organism spetsiaalset tüüpi kaitsekehi ehk IgE antikehi. Allergia on üldmõiste, mitte haigus," selgitab dr Plado. "Allergiahaigusi on terve rühm. Need võivad väljenduda nahal, silmas, hingamisteedes, seedetraktis või hoopis organismi üldreaktsioonina."

Allergiahaiguste tekkepõhjused
Allergiahaigustel ei ole ühte ega ainust tekkepõhjust, need ilmnevad erinevate tegurite koosmõjus. Kindlasti on oma roll siin kanda pärilikul eelsoodumusel. "Kui allergiahaigus on ühel pereliikmel, siis lapsel on sellesse haigestumise risk 20-40%. Kahe allergikust vanema lapsel kasvab protsent 60-80ni. Aga foonist üksi ei piisa, kindlasti peavad olema mingid keskkonnategurid, mis lükkavad käiku soodumuse haigestuda allergiasse. Millised need tegurid on ja kuidas täpselt mõjuvad, seda on palju uuritud ja uuritakse edasi, paljugi sellest on veel teadmata," kummutab Silvi Plado ümber arvamuse, et kui "kaasavara" on juba geenidega saadud, siis on kindel, et allergiahaigus lööb lapsel välja.

Viimasel ajal aktuaalse nn hügieenihüpoteesi alusel võib allergiahaiguste avaldumist soodustada tänapäevane linlik eluviis - kontakt loodusega on vähenenud, samal ajal kõikvõimalikke tehislikke ärritajaid (õhusaastus, kodukeemia, toidu koostisosad) on enam. Kui on vähenenud kontakt loomulike looduslike ärritajatega, võib immuunsüsteemil hakata "igav" ning see kipub reageerima tavalistele, igapäevaselt meie ümber olevatele faktoritele.

Mõned tegurid põhjustavad allergiat sagedamini kui teised. Näiteks sagedasemad toiduallergeenid on piim, muna, nisu, pähkel, kala ja soja. Põhilised aeroallergeenid on aga tolmulestad, loomakarvad (kass, koer, hobune, merisiga), õietolmud ja hallitused.

Enamasti on nahalööbed seotud toiduallergeenide ja hingamisteede kaebused aeroallergeenidega. Ennekõike hingamisteede allergiahaiguste kaebusi võivad vallandada ka vahel allergeenideks peetud, kuid tegelikult lihtsalt ärritavad tegurid - teravad lõhnad, liiga külm või kuum õhk, tugev tuul, füüsiline koormus, närvipinge ja stress.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid