Appi! Viirused kallal!

Tekst Üllar Ende
13.10.2010

“Enamiku niinimetatud külmetushaigusi põhjustavad just viirused,” ütleb Marja Apteegi proviisor Andre Vetka. “Viiruste vastu pole veel rohtu leitud, kuid haiguse sümptomeid saab ise leevendada ja abi leiab ka apteegist. Kui viirushaigus ei leevene, vaid ägeneb, on vaja ka arsti nõu ja abi.”

Inimesi on jaotatud kaheks mitmeti: naised ja mehed, jalakäijad ja autosõitjad. Nüüd, sügisel, on neid vähemalt nelja tüüpi: esimesed on külmetushaigusest täiesti priid; teistel on viirusevimm sees; kolmandad on palavikus-nohus-köhas-kurguvalus ja ootavad kiiret paranemist; neljandad on viirushaiguse juba läbi põdenud ning loodavad, et sügisel ja talvel see enam kallale ei tule.

Tervislikku toitu ja korrapärast puhkust
Proviisor Andre Vetka tuletab taas meelde: “Viirustesse nakatumist on võimalik vähendada, kui toituda tasakaalustatult ja mitmekülgselt. Organismile tuleb anda kehalist koormust, samas võtta piisavalt aega puhkuseks ja uneks.” Liikuda tuleks just palju õues.

“Viirushaigusse jäämine annab muu hulgas märku sellest, et immuunsüsteem on saanud kahjustada – see on sageli seotud ületöötamise, väsimuse ja stressiga,” nendib proviisor.

“Ennetuseks võib kasutada immuunsüsteemi tugevdavaid preparaate, mida saab apteegist. Näiteks greibiseemneekstrakt, mida soovitatakse kasutada profülaktikaks just sügisel-talvel. Organismi kaitsevõimet viirustele aitavad tugevdada veel näiteks ingver, punane päevakübar, küüslauk ja muud. Siin küsige nõu apteekrilt.”

Antibiootikumid ei hävita viirusi
Ikka veel levib arvamus, et kui viirushaigus on kallal, siis on tahtmine kohe võtta antibiootikume – ja olengi hoobilt terve!

Meeldetuletuseks: antibiootikumid ei hävita viirusi, vaid ainult baktereid.

“90 protsendil juhtudest põhjustavad külmetushaigusi viirused. Nende vastu antibiootikumid ei aita,” ütleb Andre Vetka. “Antibiootikumid mõjuvad siis, kui on tegemist bakternakkusega; ka aitavad need ära hoida viirushaiguse tüsistusi. Üldjuhul ei lähe antibiootikume vaja kohe.”

Viirused nõrgestavad organismi ja siis on platsis tõvestavad bakterid. Antibiootikume kirjutab vajadusel välja arst tüsistuste, bakterhaiguste ärahoidmiseks (näiteks kopsupõletik).

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid