WHO kuulutas ahvirõugete ehk mbox (monkeypox) tõttu välja ülemaailmse tervisehädaolukorra. Mis haigus see on ja kas peaksime jälle muretsema epideemia pärast?
Ahvirõugeid põhjustab Orthopoxvirus erekonda kuuluv ahvirõugete viirus. Viirus on seotud rõugeid põhjustava rõugeviirusega, mis õnnestus maa pealt likvideerida. Kuigi haigus on saanud nime ahvide järgi, ei saa kõiges ahve süüdistada. Peremeesloomade hulka kuuluvad mitmed närilised ja teised loomad.
Kuidas ahvirõuged edasi kanduvad?
Ahvirõuged levivad peamiselt loomadelt inimestele. Peamised nakatumise põhjustajad on Aafrika mandri metsloomad, näiteks närilised.
Inimene võib haigestuda kokkupuutel nakatunud looma vere, villide või muude eritistega.
Haigus levib ka voodipesu ja inimese kehaeritiste kaudu, kuigi reeglina levivad ahvirõuged inimeselt inimesele halvasti. Igapäevaelus lühikeste kohtumiste puhul pole tõenäoline nakkust saada.
2022. aastal möllas väljaspool Aafrikat suur epideemia, kui nakatumine toimus sageli seksi kaudu. Paljud patsientidest olid mehed, kes seksisid teiste meestega ja kellel oli mitu seksuaalpartnerit.
Millised on ahvirõugete sümptomid?
Ahvirõugete inkubatsiooniperiood on ligikaudu kuus kuni kolmteist päeva. Esimesed sümptomid on palavik, peavalu, lümfisõlmede turse, lihasvalu ja väsimus.
Kui patsiendil on üks kuni kolm päeva olnud palavik, hakkab tema nahale tekkima villilaadne lööve. Lööve ilmub tavaliselt näole, jalgadele ja kätele. Haiguse edenedes muutuvad villid märjaks ja lõpuks kuivavad.
Kuidas ahvirõugete infektsiooni ravitakse?
Infektsiooni ravitakse vastavalt sümptomitele. Sümptomid kestavad tavaliselt 2–4 nädalat ja haigus taandub sageli iseenesest. Siiski on ka tõsisemaid ahvirõugete vorme, mille ravis kasutatakse viirusevastaseid ravimeid.
Rasked haigusnähud võivad tekkida inimestel, kelle immuunsus on mõne haiguse tõttu madal.
Ahvirõuged on põhjustanud epideemia – WHO kuulutas välja ülemaailmse tervisehädaolukorra
Kongo Demokraatlikus Vabariigis on alanud ahvirõugete epideemia, mistõttu Maailma Terviseorganisatsioon WHO kuulutas 15. augustil 2024 välja ülemaailmse tervisehädaolukorra.
Kongos on sel aastal teatatud enam kui 15 600 nakatumisest ja 537 surmast.
Haigus pole uus, selle põhjustatud epideemiaid on esinenud alates 1970. aastatest.
Haigus levib väljaspool Aafrikat reisimise ja loomade kaudu
Seni on Euroopas avastatud vaid üks nakkus.