Basiilik on tõeline tervisepomm

Kodutohter
11.05.2024
Shutterstock

Basiilik rahustab kõhtu ja alandab vererõhku.

Basiilikut on kasvatatud tuhandeid aastaid ning koos tilli ja peterselliga on sellest saanud üks populaarsemaid maitsetaimi.
Basiilikut kasutatakse nii Itaalia kui Aasia roogades. Paljude jaoks on see hädavajalik osa näiteks pasta ja pitsa maitsemaailmast. Tavaliselt kasutatakse seda pesto koostisosana ning tomati ja küüslaugu kaaslasena, kuid see sobib peaaegu kõikide köögivilja-, kala- ja liharoogade juurde.

Basiilikul on palju erinevaid maitseid. Kõige tuttavam on suurelehine põhibasiilik. Muud levinud maitsed on aniisi-, kaneeli-, tüümiani- ja sidrunibasiilik.
Uuringud näitavad, et basiilikul on lisaks Vahemere maitsele ka palju tervisemõjusid. Basiilik sisaldab muu hulgas A-vitamiini, rauda ja magneesiumi. Lisaks on basiilikut kasutatud ravimtaimena kõhuhädade raviks.

Kõige tuntumad tervisemõjud:

1. Basiilik on täis antioksüdante
Basiiliku lehed on täis vitamiine, mineraale ja antioksüdante, looduslikke ühendeid, mis kaitsevad rakke.
Magus basiilik, mida me enim kasutame, sisaldab suure kontsentratsiooniga eugenooli, ühendit, mis annab basiilikule selle nelgilaadse aroomi. Eugenool ja teisted basiilikus sisalduvad antioksüdandid, nagu beetakaroteen, kõrvaldavad organismist vabu radikaale ja vähendavad põletikku. Vabade radikaalide kõrge tase suurendab oksüdatiivset stressi, mis võib põhjustada rakukahjustusi ja haigusi. Oksüdatiivset stressi on muu hulgas seostatud teist tüüpi diabeedi ja südamehaigustega. Keha toodab ka ise antioksüdante, kuid osa tuleb saada toidust.
Antioksüdantidest saate kõige rohkem kasu, kui basiilikut kasutatakse värskelt. Seda tuleks toidule lisada alles lõpus, et selle aroomid ja tervisele kasulikud ained küpsetamisel ei häviks.

2. Mõju kolesteroolile ja vererõhule
Mõned aastad tagasi anti katsealustele iga päev kuivatatud püha basiilikut ehk tulsit, mida kasutati ürdina. Neil oli madalam kolesterooli ja triglütseriidide tase kui neil, kes said platseebokapslit. Täheldati nii üld- kui ka LDL-kolesterooli taseme langust.

Teadlaste sõnul võib basiilik aidata vähendada mõningaid südame-veresoonkonna haiguste riskitegureid. Arvatakse, et basiilikus sisalduv eugenool mõjutab kõrget vererõhku. Arvatakse, et see alandab vererõhku, lõdvestades veresooni. Basiilik sisaldab ka magneesiumi, mis võib mõjutada vererõhku.

3. Rahustab kõhtu
Toidule lisatud basiilikulehed soodustavad seedimist. Basiilik võib vähendada kõhugaase ja puhitust. Arvatakse, et basiilikus sisalduv eugenool aitab soolestiku spasmide vastu.
Kõhuhädade ennetamiseks ja raviks võib basiilikut lisada toidule umbes kaks supilusikatäit tükeldatud lehti või juues peale sööki basiilikuteed.

4. Võib alandada kõrgenenud veresuhkrutaset
Mõni aasta tagasi avastati, et magusa basiiliku lehed aitasid kõrget veresuhkru taset alandada. Tulemused näitasid ka, et basiilikulehed võivad aidata ravida kõrge veresuhkru pikaajalisi tagajärgi. See oli loomkatse, seega on vaja rohkem teavet.

5. Nahka kaitsvad omadused
Ühe uuringu kohaselt on magusal basiilikul omadused, mis võivad kaitsta nahka teatud vananemismõjude eest. Uuringus lisati nahakreemidele basiiliku ekstrakti, mis parandas naha niiskustasakaalu ning vähendas karedust ja kortse.

Teadlased usuvad aga, et basiiliku ja teiste taimsete toiduainete antioksüdantidel võib olla nahka kaitsev toime, kui inimene tarbib neid mitmekülgse toitumise raames.

Basiilik ei sobi kõigile
Basiilik suurtes kogustes ei sobi kõigile inimestele. Näiteks need, kes tarvitavad verevedeldajaid, ei tohiks enne arstiga rääkimist suurendada basiiliku kasutamist.
Basiilik sisaldab K-vitamiini, mis võib mõjutada näiteks varfariini (Marevan) toimet. Ainult üks supilusikatäis basiilikut sisaldab 10,8 mikrogrammi K-vitamiini.
Basiiliku kasutamisega peaksite olema ettevaatlik ka siis, kui teil on varem esinenud allergiasümptomeid, näiteks piparmündiürtide tekitatud nõgestõbe.

Hoia külma eest

1. Basiilik on külmatundlik, seega tasuks taime poest koju transportides seda külma eest kaitsta.

2. Basiilikut peaks kodus hoidma toasoojas valgusküllases kohas, näiteks veeklaasis oma pakendikotis. Klaasi põhjas peaks olema alati veidi vett. Taime pihustamine võib samuti parandada säilivusaega.

3. Basiilikut võib istutada ka suuremasse potti. Toiduvalmistamiseks võib kasutada kõiki taime maapealseid osi.

4. Basiiliku eeterlikud õlid vabanevad kõige paremini siis, kui rebid lehti sõrmedega, mitte ei lõika neid noaga.

5. Maitsetaimed on parimad värskelt. Neid saab ka säilitada hilisemaks kasutamiseks külmutades või kuivatades.

 

Allikas: Medical News Today

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid