Sõrmede artroos avaldub valu ja tursena

Kodutohter
18.04.2023
Shutterstock

Kasutage liigutamist kui ravimit ja leevendage käte valu!

Liikumine on ravim sõrmede ja käte artroosi korral, sest liigesed jäigastuvad, kui neid ei kasutata. Liikumine leevendab ka artroosivalu.
Sõrmede artroos saab kinnitust, kui arst paneb diagnoosi sümptomite, liigeste uurimise, palpatsiooni ja funktsionaalse uurimise ning röntgenipildi põhjal. Sõrmede artroosi kõige äratuntavam sümptom on valu. Pärast puhkust on liigesed kanged ja sümptomid võivad ilmneda ka liigeste tursena.
Sõrmede osteoartriiti ei saa ravida, kuid eesmärgiks on valu leevendamine, funktsiooni säilitamine ja artroosi süvenemise ennetamine.
Inimene väldib loomulikult valuliku liigese kasutamist. Kui inimene väldib selle käeosa kasutamist, mis valutab, suureneb koormus küünarnukile ja õlale. Koormuse suurenemine võib põhjustada valu. Osteoartriit on degeneratiivne haigus, mille puhul kõhre vastupanuvõime nõrgeneb, kõhr muutub õhemaks ja kaob järk-järgult. Hävinud kõhre asemele ei kasva uus kõhr. Kätt tuleks kasutada, kuna kasutamine säilitab käe töövõime. Liigesed muutuvad jäigaks, kui neid ei kasutata.
Liikumine mõjutab ülejäänud kõhre ainevahetust ja võimaldab sellel toitaineid vastu võtta. Liigesekõhr saab toitu sünoviaalvedelikust. Kui inimene liigub, toimub liigeses pumpav liikumine, mis paneb liikuma sünoviaalvedeliku.

Jõudu saab sõrmedesse näiteks pisikest kummipalli pigistades. Sellise võimlemise eesmärk on säilitada igapäevaelus vajalik toimimisvõime. Igapäevased tööd ja hobid säilitavad funktsionaalse võimekuse sageli märkamatult. Näiteks võib kudumine olla meeldiv viis käe funktsionaalsuse säilitamiseks.
Kui valu on vaja ravida, on paratsetamool õige valik. Valu leevendamiseks võib proovida ka kohalikke põletikuvastaseid geele.

Sarnased artiklid