Diabeetikule on jõuluaeg keeruline

Kodutohter
30.12.2023
Shutterstock

Jõuluaeg kuni aastavahetuseni pakub ohtralt magusat nii pidulaual kui ka kingikotis. Enamasti ei suuda ka diabeetik sellele vastu panna ja veresuhkur läheb kõrgeks.

Tegelikult võib ka diabeetik maiustada, kuid nii söök kui ka jook peavad olema võimalikult vähe magusad.

Nõnda tekib mure, kas pärast selliseid magusasööste tavaellu tagasi pöördudes jääbki veresuhkur paigast ära.

Õnneks ei juhtu enamasti selle nädalaga üldiselt midagi hullu. Aga ainult sel juhul, kui seni on näidud olnud kogu aeg korras – siis ei tee aeg-ajalt üksikud lühiajalised nihked veel halba.

Kogenud diabeetik teab, et vere suhkrusisaldust ei suurenda sugugi ainult lauasuhkur, vaid ka puuviljasuhkur. Näiteks süüakse jõulude ajal mandariine. Iseenesest ei tundugi need väga magusad, aga kui võtta mitu järjest, siis nendes olev puuviljasuhkur ehk fruktoos tõstab veresuhkrut päris korralikult. Puuviljad iseenesest on ju kasulikud, kuid piisab ühest-kahest mandariinist korraga.

Kui mandariinikauss on kogu aeg silma ees, saab see tingimata kiiresti tühjaks. Siin tuleb kindlasti piir peale panna. Tihtipeale võetakse mandariine põhisöögile peale. See tähendab, et kui all on veel põhisöök, läheb veresuhkur tõesti väga kõrgeks. Tasub meeles pidada, et jõulud ei ole ohjeldamatu söögipidu, vaid ikka pere kokkusaamine.
Muidugi viivad veresuhkru lakke ka uue aasta vastuvõtuks vahuveini juurde ostetud viinamarjad, kui neid süüa isu järgi.

Jõulu ajal võetakse sügavkülmast ka marju, kuid nendeski on puuviljasuhkrut. Neid ei maksa süüa palju korraga – pigem panna kaunistuseks peale või kuskile sisse. Küll aga on salakavalad kuivatatud puuviljad ja marjad, näiteks aprikoosid, viigimarjad ja rosinad, mis tunduvad tõesti tervislikud, aga nende söömisest tõuseb veresuhkur kõvasti. Niisuguseid kuivatatud viljade korvikesi tuuakse ka jõulukingiks.

Palju süsivesikuid annavad ka kuivatatud õunalõigud, mida pühade ajal vahepalaks lauale pannakse. Kui õun ära kuivatada, jääb pihku viis-kuus tükikest, aga energiat annavad need sama palju kui suur õun. Sellepärast ongi nii, et kui ainult kolm-neli kuivatatud õunatükki ära näksida – või rohkemgi, sest on hea maitsega ja tervislikud ning neid tundub nii vähe olevat –, siis ei saa aru, millest küll veresuhkur nii kõrgele tõusis. Sama lugu on kuivatatud ploomidega.

Sellepärast on diabeetikul mõistlik süüa pigem värskeid, mitte kuivatatud puuvilju.

Kurja juur ei ole ainult lauasuhkur või puuviljasuhkur, mis glükomeetri näidud üles kerivad. Kui süüa näiteks saia, millele polegi lisatud magusat, tõstab see ometi veresuhkrut – seda teevad jahus olevad süsivesikud. Süsivesikuid leidub kõigis saia- ja leivatoodetes, kringlites ja keeksides, samuti küpsetistes, mis isegi ei pruugi olla magusad, vaid on soolased, näiteks lihapirukad.
Ja loomulikult on nagu nuhtluseks piparkoogid. Neis on ohtralt mis tahes siirupit ja seetõttu on nad väga magusad, kuigi maitstes seda alati ei ütlekski.

Diabeetikule tuuakse ka komme, küpsiseid, vahvleid või muid maiustusi, mille pakendil on kiri "suhkruvaba"; müügil on ka säärase kirjaga moose.

Kuid suhkruvaba ei tähenda sugugi seda, et see veresuhkrut ei tõsta, vaid seda, et näiteks moosile ei ole lisatud lauasuhkrut – puuviljasuhkur fruktoos tõstab veresuhkrut isegi kiiremini kui muu suhkur.

Peale liigse maiustamise kummitab pühade ajal ka ülesöömine. Kui süüakse liiga palju, siis ainuüksi see tõstab veresuhkrut, mitte ainult magus. Kui diabeetikul on ainult mõni päev veresuhkur kõrge, siis pole veel asi hull, aga see ei tohi saada regulaarseks. See tähendab, midagi head ei või endale lubada kogu aeg, vaid vahetevahel.

Suhkruhaigus peab olema kontrolli all, muidu on veresuhkrut väga raske ohjeldada.

Liigutamine viib veresuhkrut alla. Diabeetikul pole kehaline tegevus lihtsalt kalorite põletamiseks, vaid ka veresuhkru alandamiseks. Kehalise koormusega hakkavad lihased tööle ja energiat tarbima – see kulutabki veresuhkrut. Paraneb verevarustus, mis samuti aitab lihastest veresuhkru ärakulutamisele kaasa

Sarnased artiklid