Põletage kõhurasva: see on Vahemere dieedi tõhusam versioon

Kodutohter
28.03.2023
Shutterstock

Vahemere dieet on tuntud oma tervislikkuse poolest.

Meditsiiniajakirjas BMC Medicine avaldatud uuringu kohaselt põletab Vahemere dieet kaks korda rohkem kõhurasva, kui see on rikastatud polüfenoolidega.
Vahemere dieet on tuntud oma tervislikkuse poolest. Viimaste uuringuandmete valguses peaksid täidlase vöökohaga inimesed proovima tunnustatud dieedi nn rohelist versiooni, mis põletab rohkem siseorganite ümber kogunenud kõhurasva kui tavaline tervislik toitumine.
Vahemere dieet sisaldab rohkelt köögivilju, puuvilju, kaunvilju, kala, oliiviõli, pähkleid ja täisteratooteid ning vähe liha ja suhkrut.
Palju polüfenoole saate taimsetest toitudest, kuid uuringus lisati neid toidule ka rohelise tee, vetikate ja rohelise köögiviljakokteili kujul. Selline roheline Vahemere dieet sisaldas ka tavapärasest vähem liha.
Kõhurasva vähendamine on tervise jaoks oluline. Rahvusvahelise uurimisrühma järeldused põhinevad 1,5 aastat kestnud eksperimendil, milles osales ligi 300 inimest. Osalejad jagati kolme erinevasse gruppi, kus järgiti erinevaid dieete. Kõigil rühmadel soovitati liikuda vastavalt soovitustele. Kõhurasva vähendamine 14 protsenti on dramaatiline saavutus lihtsate toitumis- ja elustiilimuutustega. Kaalu kaotamine on oluline ainult siis, kui sellega kaasneb kõhupiirkonna rasvkoe märkimisväärne vähenemine, ütleb uuringu läbiviija California ülikooli teadlane Hila Zelicha.
Keskkehasse kogunenud rasva vähendamine on oluline, sest siseorganeid ümbritsev rasvkude hoiab üleval keha põletikulist seisundit, põhjustab ainevahetushäireid ja mõjutab hormonaalset talitlust.
Talje rasvumist seostatakse mitmete erinevate haigustega, nagu 2. tüüpi diabeet, kõrge vererõhk, uneapnoe, südamehaigused ja mõned vähivormid.
Lisaks tervislikule toitumisele on kõhurasva eemaldamisel oluline osa ka treeningul. Eelkõige aitavad vastupidavust suurendavad treeningud nagu jooks või rattasõit vähendada siseorganite ümber kogunenud rasvkude. Uuringus leiti, et roheline dieet vähendab kõhurasva 14 protsenti võrreldes traditsioonilise Vahemere dieediga 7 protsendiga. Tervislik toitumine vastavalt toitumissoovitustele aga vähendas vistseraalse rasva hulka 4,5 protsenti.

Sarnased artiklid