Kas kohv on kasulik?

Kodutohter
17.06.2021
Shutterstock

Kohvi juues võib ennetada diabeeti, kuid kvaliteet, kogus ja aeg on olulised.

Mõistlikus koguses kohvi joomine võib olla tervisele kasulik.

1. Kohvi mõju on individuaalne

2. Paar tassi kohvi päevas või ennetada diabeeti.

3, Vastupidiselt kinnistunud uskumusele, ei tee kohv südamele halba.

4. Kohvi joomine parandab tähelepanelikkust, lühendab reaktsioonikiirust ja vähendab väsimust.

 

Palju aastaid on räägitud ja kirjutatud kohvi võimalikust kahjulikkusest. Kardeti, et kohvi joomine pole hea südamele, ning kahtlustati, et kohv võib tekitada osteoporoosi ja vähki.

Praeguste uuringute valguses on pilt hoopis teine. Uuringud kinnitavad, et mõõdukas koguses on kohv tervisele kasulik. Mõõdukas annus on 3-5 tassi ehk kaks kruusi päevas.

Seda kogust ei maksa ületada, sest liigne kohvijoomine võib tekitada närvilisust, maovaevusi, värinat, agressiivsust ja unetust. Kohvi mõju organismile on individuaalne. Mõni joob kruusitäie kohvi enne magamaminekut ja magab nagu kott, teine ei saa peale lõunat enam tassitäitki lubada, sest valvab siis kogu öö. Sellisel juhul võib juua kofeiinita kohvi, sest kofeiin on vaid üks sadadest keemilistest ühenditest, mida kohv sisaldab.

Kohvis on ka vitamiine, mineraalaineid ning tohutul hulgal erinevaid keemilisi ühendeid – antioksüdante, happeid, mitmesuguseid lõhnaaineid. Peale kofeiini on palju uuritud ka kohvis leiduvat klorogeenhapet. Tegemist on antioksüdantse toimega ühendiga. Sellel on väidetavat kaalulangetamist soodustav toime. On kindlaks tehtud, et kohvis sisalduv klorogeenhape aitab veresuhkru taset kontrolli all hoida. Toime saab avalduda vaid juhul, kui kohvi ei magustata. Piimaga kohvi juues väheneb kohvis sisalduva klorogeenhappe biosaadavus.

1. Kohe peale sööki joodud kohv alandab veresuhkru taset.

2. Keskealiste inimestega läbi viidud uuring näitas, et nendel, kes jõid 3-5 tassi kohvi päevas, ole 65 protsenti väiksem risk haigestuda mäluhaigustesse.

3. Kohvijoojatel on väiksem risk haigestuda Parkinsoni haigusesse, kui nendel, kes kohvi ei joo.

4. Kohvi joomine teeb reipaks. Kohvijoojatel esineb vähem masendust ja nad saavad sellest kergemalt üle.

5. Kohvi joomine vähendab teise tüübi diabeeti haigestumise riski, sest kahvis sisalduv klorogeenhape takistab glükoosi imendumist soolestikust. Kohv üksi ei hoia haigestumist ära, kuid võib selle algust aasta või paar edasi lükata.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid