USAs läbi viidud uuringud näitasid, et gaasipliidil on mõju tervisele. Paar aastat tagasi näiteks teatati, et kui gaasipliidil süüa teha, siis vererõhk langeb. Kummaline mõju oli tingitud gaasis sisalduvast lämmastikdioksiidist, millel on sissehingamisel vererõhku langetav toime.
Kurjakuulutavamad on aga muud gaasipliitide tervisemõjud. Näiteks lämmastikoksiid – kuigi see alandab vererõhku – on sissehingamisel kahjulik ja suurendab astmasse haigestumise riski.
Lisaks sellele paiskavad gaasipliidid siseõhku ka muid kahjulikke aineid, nagu metaani, vingugaasi (vingugaasi) ja vähki tekitavat formaldehüüdi. Need gaasid lekivad ruumiõhku, isegi siis, kui pliit pole sisse lülitatud.
Värske USA uuring selgitas välja, kui suur on gaasipliidist põhjustatud astmarisk lastel. Tulemus on jahmatav: üle 10 protsendi USA astmajuhtumitest võib seostada gaasipliidi kasutamisega.
Teisalt tähendab see, et kui gaasipliite poleks, saaks igal aastal ära hoida kümme protsenti laste astmat. Teadlaste sõnul on gaasipliitide astmariski suurendav mõju sama suur kui passiivsel suitsetamisel.
Teadlaste hinnangul on vastuoluline see, et gaasipliitide terviseprobleemidele pole tähelepanu pööratud, kuigi gaasipliidiga kodudes võib siseõhk olla palju saastunum kui linnaõhk – isegi kui viimane on tiheda liiklusega. .
Mõnes riigis kaalutakse gaasipliitide täielikku keelustamist.
Gaasipliidid suurendavad astmariski
07.03.2023
Gaasipliitide lämmastikoksiid on sissehingamisel kahjulik ja suurendab astmasse haigestumise riski.