Kalasöömine on liigestele kasulik

Kodutohter
15.12.2022
Shutterstock

Need rahvad, kes söövad palju kala, põevad palju vähem liigesehaigusi.

Liigesehaigustel on otsene side tänapäeva linnaeluga, ehk ülekaalu ja vähese liikumisega. See kiusab juba ka jaapanlasi ja islandlasi. Kuna liigesekõhred ei uuene, tasub nende eest hästi hoolitseda. Palju kala ja köögivilja sisaldav menüü on liigestele parim, sest kalas on vajalikke oomega-3 rasvhappeid. Mõnede uurimuste kohaselt soodustab vähene C- ja D-vitamiini puudus liigesehaigusi. Kui liigesed juba valutavad, kasutavad paljud kondroitiini ja glükosamiini sisaldavaid toidulisandeid. Paljud uurimused on nende kasulikkust kinnitanud, kuigi nende täpset toimimismehhanismi veel ei teata.

Tundidepikkuse istumise kahjulikkusest räägitakse juba palju. Kuid harva mainitakse seda, et see on väga kahjulik ka liigestele, sest see takistab kõhrede varustamist toitainetega. Liigesekõhred on elastsest materialist, mis jääb istudes surve alla ja sellega seoses nõrgeneb ka ainevahetus. Istumist peab reguleerima ja iga tunni tagant ennast liigutama. Telefoni võiks panna teise tuppa, et sellele vastamiseks tuleks püsti tõusta. Siis pääsevad ka liigesekõhred survest.

Heas toonuses lihased toetavad liigeseid ja tasandavad sellele suunatud koormust. Kasulikud on näiteks reieharjutused, sest just reielihased toetavad põlveliigeseid. Harjutused kiirendavad lihaste ainevahetust, mis tagab kõhre toitainete saamise.

Masinatel tehtavad harjutused sobivad liigesevaevustega treenijatele, sest nende abil saab harjutused timmida just õigetele kohtadele ja vältida valupunktide koormamist. Põlvede kulumise vigastused opereeritakse alles siis, kui muu ravi, nagu kaalust allavõtmine, lihasharjutused ja valuvaigistid ei anna tulemust.

Sarnased artiklid