Kas geel või salv?

Kodutohter
31.08.2023
Shutterstock

Kumma mõju on kiirem, tugevam ja püsib kauem?

Ägeda lihase- ja liigesevalu ning põletiku korral kasutatakse jahutava toimega geele. Jahutava toimega preparaadid võetakse kasutusele ka igasuguste traumade korral, seda kuni 72 tundi peale trauma saamist. Samuti kasutatakse jahutavaid geele tursete alandamiseks.

Soojendavaid kreeme-salve tuleks eelistada krooniliste valude ning lihaspingete ja -valude korral. Salv ja kreem tuleb õrnalt sisse masseerida. Kuid peab meeles pidama, et põletikust tingitud valude korral ei tohiks soojendavaid preparaate kasutada.

Valu leevendamiseks ja äravõtmiseks on kõige levinumad toimeained diklofenak ja ibuprofeen, lisaks ka ketoprofeen ja naprokseen.

Kõige paremini imendub geel. Kreemid ei jäta nahka rasvaseks, nagu salvid, kuid erinevalt geelist tuleb need sisse hõõruda. Geelide puhul peab aga meeles pidama, et need tuleb peale määrida ja lasta siis imenduda, mitte sisse hõõruda, sest siis hõõrutakse geel lihtsalt haigelt kohalt maha. Geelide pikaajalise kasutamise puhul tuleb meeles pidada, et geelid võivad nahka kuivatada.

Õige kasutuse korral on geelid, kreemid ja salvid võrdselt tõhusad. Toime tugevus oleneb ikkagi nendes sisalduvatest toimeainetest. Apteegis saada olev kõige tugevam preparaat on 5 protsenti diklofenakki sisaldav geel.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid