Kas kulunud põlveliigesele on ravi?

Kodutohter
04.11.2023
Shutterstock

Väiksema valu puhul võib minna abi küsima apteegist.

Väiksema valu puhul võib minna kõigepelat apteegist küsima valu- ja põletikuvastaseid salve ja geele peale määrimiseks. Kuid oluline on ka liigeste toetamine seespidiselt.

Liigesevalu leevendavatest toidulisanditest tasub tähelepanu pöörata glükosamiinile, mis soodustab kõhreainevahetust, parandades liigeste töövõimet. Glükosamiini sisaldavad tabletid on toetavaks vahendiks liigeste valu, jäikuse ja ragisemise korral. Pikaajalisel kasutamisel on sel ka valu vaigistav toime. Lisaks suurendab glükosamiin liigeste liikuvust ning suurendab vastupidavust koormustele.

Kondroitiin osaleb sidemete, luude ja sidekudede moodustumisel, samuti kõhrepeade ning liigesekapslite taastumisel. See on oluline komponent kõhre elastsuse ja vetruvuse tagamisel ning aitab pidurdada osteoartroosi süvenemist. Reeglina on kondroitiin toidulisandites koos glükosamiiniga.

Hüaluroonhape on liigesevedeliku peamine komponent, mis toimib liigesepindade määrdeainena.

Samuti on head L-askorbiinhape ja denatureerimata veisekollageeni sisaldavad kapslid.

Kroonilise liigesehaiguse valu leevendamiseks on olemas valu leevendavad tabletid, kapslid, kreemid ja geelid.

Oluline on meeles pidada, et ägeda põletiku ja traumade puhul sobivad jahutava toimega preparaadid. Soojendavaid salve ja kreeme kasutatakse krooniliste valude puhul, mis ei ole põhjustatud põletikust (artroos), ning ka lihasepingete ja valude korral.

Kõik need on sümptomeid leevendavad vahendid, sest kulunud kõhre taastada pole võimalik.

Operatsioon peaks jääma viimaseks võimaluseks, sest vanemas eas pole operatsioonist taastumine kerge. Kui aga muu ei aita, siis kaugele arenenud artroosi korral tehakse liigest korrigeeriv operatsioon või paigaldatakse kulunud liigese asemele tehisliiges.

Sarnased artiklid