Miks tekivad suuhaavandid ehk aftid?

Kodutohter
21.01.2024
Shutterstock

Aftid ehk suuhaavandid annavad märku suu limaskesta põletikust.

Need võivad tekkida huulte siseküljele, suulaele ja keelele või selle ümbrusesse. Tavaliselt on need ümmarguse või ovaalse kujuga, ümbritsetud punetava põletikulise alaga ja kaetud hallika katuga. Kuigi suuhaavandid on enamasti väiksed, võivad need märkimisväärselt häirida igapäevaelu, kuna on väga valulikud.

Suuhaavandid püsivad tavaliselt 4-7 päeva ja paranemisele võib kuluda kuni paar nädalat. Aftid võivad tagasi tulla 2-6 korda aastas ja umbes 40 protsendil inimestest, kellel need korduvalt esinevad, usustakse põhjuseks olevat pärilik eelsoodumus.

Afte põhjustavad kõige sagedamini suu limaskesta vigastused, tsingi ning Bₗ- ja Bₗ₂-vitamiini puudus, äge või krooniline stress, aga ka toiduallergia. Samuti võivad sellist suu limaskesta põletikku tekitada puudulik suuhügieen ning ravimata jäänud lagunevad hambad.

Mõnikord on põhjuseks ärritavate toitude söömine, näiteks sisaldam ananass ensüümi, mille kohta on teada, et see kahjustab suu limaskesta.

Põletikud suuõõnes või kehas üldisemalt võivad vähendada keha vastupanuvõimet, mistõttu haavandid süvenevad ning nende paranemine võtab kauem aega. Afte võivad põhjustada ka huuletubaka kasutamine, suitsetamine ja alkoholi liigtarvitamine. Samuti võivad olla nede tekkimises süüdi halvasti istuvad proteesid või breketid.

Parima ravi leidmiseks tuleks aru saada, mis afte põhjustab. Kui need on tingitud näiteks vitamiinipuudusest või mõnest muust tegurist, tuleks see algpõhjus kõrvaldada.

Suuhaavandite raviks kasutatakse polüvinüülpürrolidooni (PVP), aaloed ja hüaluroonhapet sisaldavaid geele või spreisid, mis moodustavad suuõõnele kinnitudes kaitsva kile ning tekitavad seeläbi mehhaanilise barjääri, mis omakorda leevendab paljastunus närvilõpmetest tingitud ärritust ja valu.

Kui suuhaavandid asuvad raskesti ligipääsetavates kohtades, näiteks suu tagumises osas, võik eelistada pika otsikuga spreid. Geeli on mugavam peale kanda üksikutele aftidele. Valu raiks võib kasutada ka tuimestavat geeli, mis sisaldab lidokaiini. Hästi mõjuvad ka taimeõlisid sisaldavad aerosolid, näiteks taruvaigu, astelpaju ja saialilleõli sisaldavad tinktuurid.

Sarnased artiklid