Kas kõõmast saab vabaneda?

22.07.2020
Shutterstock

Kõõma kontrolli alla saamine nõuab pikka hoolduskuuri.

Kas kõõmast saab vabaneda?

Kiheleb, sügeleb, kogu aeg tahaks kratsida ja must kampsun on valgeid helbeid täis. Mida teha?

 

Peanaha ketendus on üsna sage häda nii meestel kui naistel. Valged helbed õlgadel ja seljal on aga tõeline nuhtlus. Kuna probleem on väga tüütu, peaks hakkama sellega tegelema kohe, kui ilmnevad esimesed sümptomid. Õnneks ei ole kõõm nakkav, kuid vajab pikaajalist ravi.

 

Kõõma tekkepõhjused

Miks tekib kõõm? Sagelion kõõm tingitud geneetilise fooniga haigusest – seborroilisest dermatiidist, olles selle kergemaks vormiks. Tihti on põhjuseks kas liiga kuiv või liiga rasvane peanahk. Kõõm tekib, kui peanahk muutub põletikuliseks, peanahal olevad pärmseened hakkavad vohama ja nahk hakkab tootma liigselt naharakke. Need irduvad valgete helvestena ning langevad õlgadele ja seljale. Ravile kõõm hästi ei allu, vaid avaldab tugevat vastupanu, sest toidab ennast ise ja hoiab üleval naha põletikulist protsessi. Kõõmaga peanahk on tasakaalust väljas, ketendavad laigud tekivad kiiresti ning nahk ei jõua ennast kaitsta. Peanahk kuivab ja lõpuks kannatab isegi rasvane nahk kuivuse all.

Kõõm esineb tavaliselt laiguti pealael ja meelekohtadel. Raskemal juhul võib ketendus katta kogu peanaha. Kõõma esineb erineval kujul, see võib olla nahal plaatidena, õhukeste või paksude, kuivade või rasvaste laikudena. Peanahal võib esineda ka atoopilist löövet, psoriaasi või allergiat.

 

Parim ennetus on pesu

Korrapärane juuste ja peanaha pesu on parim vahend kõõma ennetamiseks. Just oma juustele ja peanahale sobiv šampoon on hea hoolduse alus. Apteekide ja kaupluste kosmeetikalettides on palju erinevaid tooteid ja seal peab lihtsalt ilma valehäbita asjatundjalt nõu küsima. Kui sobiv šampoon on leitud, peab lugema läbi ja järgima täpselt kasutamisjuhiseid, et tootest oleks kasu. Tavaliselt nõuab kõõma kontrolli alla saamine pikka hoolduskuuri.

 

Kuiva nahka peab niisutama

Kuiva peanahka ei tohi pesta liiga sageli ja liiga tugevate šampoonidega. Seda peab niisutama, nagu kuiva näonahkagi. Parim on kerge niisutav šampoon ning kasutada võib ka niisutavaid juuksemaske. Ööseks võib määrida pähe tavalist niisutavat apteegikreemi, siduda rätik pähe ja lasta öö jooksul mõjuda. Kerged ja keskmiselt rasvased niisutavad kreemid lähevad juustest ja peanahalt pestes välja.

 

Rasvasele nahale õiged tooted

Rasvast peanahka seevastu tuleb pesta tihti rasvasele peanahale mõeldud toodetega. Tavaline väärarvamus on, et mida tihedamalt rasvaseid juukseid ja peanahka pesta, seda kiiremini nad rasvaseks lähevad. Tegelikult on vastupidi. Eriti need, kellel on seborröa, peavad lisaks tavalisele pesule kasutama 1-2 korda nädalas seenevastast šampooni, mida saab apteegist.

 

 

Kui kodused vahendid on äraproovitud, kuid peanahk ikkagi sügeleb ja kestendab ja miski ei tundu aitavat, peab pöörduma nahaarsti poole.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid