Kas kõrge kolesterool on päritud?

Kodutohter
04.12.2021
Shutterstock

Tervislikud eluviisid ei aita alati kolesterooli langetada, kui vanematel on päritud halba kolesterooli lisav geeniviga.

Sel juhul on inimesel kõrge kolesterool terve elu. Seda haigust nimetatakse hüperkolesteroleemiaks, mis on lipiidide ainevahetuse häire ehk hüperlipideemia.

Perekondlik hüperkolesteroleemia on eraldi haigus, mille korral on geneetiliselt määratletud kõrgenenud kolesterooli teke ja see kandub edasi vanematelt lastele. Perekondliku hüperkolesteroleemia korral on tavaliselt inimesel oluliselt kõrgemad kolesterooliväärtused, ilma et tal oleks mingeid muid riskitegurid. Sellistel inimestel on südame-veresoonkonna haiguste risk oluliselt tõusnud.

Hüperlipideemia esinemissagedus on umbes 1 juht 100 inimese kohta. Meestel esineb seda sagedamini kui naistel. Asi on kehv sellepärast, et kõrge kolesterool ei tekita mingeid sümptomeid ja paljud ei teagi, et nende veresooned ummistuvad juba noores eas. Kui pärilik kaldvus on tuvastatud, saab veresooni kaitsta ummistumise eest statiine sisaldavate ravimitega.

Uuri sugulastelt nende haiguste kohta, kui...

* sinu vere kolesteroolitase on üle 8 mmol

* sinul võis su peres on alanud südameveresoonkonnahaigused varakult

* pereliikmeid on surnud äkki südamehaigustesse

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid