Kas kõrvu peab puhastama?

Kodutohter
27.02.2024
Shutterstock

Vaigu tootmine kuulub väliskuulmekäigu normaalsete protsesside juurde.

Kõrvavaik koosneb kõrvavaigunäärmete eritatavast sekreedist ja irdunud epiteelrakkudest ning selle ülesanne on puhastada, kaitsta ja niisutada väliskuulmekäiku. Enamasti väljub vaik kõrvast isepuhastumise teel, kusjuures seda soodustab lõualiigeste liikumine. Alati ei ole loomulik puhastumine aga piisavalt tõhus ja selle tulemusel võib tekkida kuulmekäigu ummistus, mis võib endaga kaasa tuua sügelust, kuulmise langust, tinnitust ja isegi kõrvavalu.

Kuna kuulmekäik on kitsas, käänuline ja õrn ning kõrvavaik kuiv ja kõva, siis võib kodus vatitikuga kõrva puhastades seda kergesti vigastada. Samuti võib nii vaigutropi hoopis sügavamale lükata. Seega ei maksa kodus ise vatipulga või kudumisvardaga kõrva puhastada. Kui on tekkinud vaigukork, siis võiks kasutada kõrvatilku, mis aitavad kõrvavaiku lahustada ja pehmendada. Need sisaldavad aineid, mis tungivad vaigukorgi sisse ja aitavad seda lahustada. Samuti võib kasutada pindaktiivseid aineid sisaldavaid tilku, mis vähendavad vaigu kleepumist kuulmekäigu seintele.

Väga tõhus ja ohutu on ka oliiviõlisprei, mis on mõeldud vaigu pehmendamiseks ja loomulikuks eemaldamiseks nii lastele kui ka täiskasvanutele ning vähendab kõrvade loputamise vajadust. Kui vaigukork kipub kogunema kõrvadesse pidevalt, siis võib oliiviõlispreid kasutada regulaarselt, et vältida kuulmise langust.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid