Kas mu peavalu on migreen?

Kodutohter
23.01.2021
Shutterstock

Migreeni võib põdeda ka nii, et ise seda ei tea. Kuid kõik peavalud pole migreenid. Abi võib saada nii kohvist kui ka prillidest.

Haiguse tunnevad paremini ära need, kellele valu annab eelnevalt märku nägemisaistingute ehk auradega. Ka valu ajal oksendamine või pearinglus on selge märk migreenist. Aurad annavad peavalust märku siiski vaid umbes 15 protsendil migreenihaigetel. Migreen võib olla ka pealelõunal algav üldine peavalu, millele mõjub tavaline valuvaigisti. Menstruatsiooni ajal esinev peavalu võib olla migreen, sellest hoolimata, et muul ajal valusid pole. Migreenivalu võib tunduda ka nagu põsekoopapõletik, sest valu on ainult põskedes.

Mõnedel migreenihaigetel esinevad eelnevad sümptomid mõned tunnid enne haigushoogu või isegi eelmisel päeval. Arvatakse, et need tekivad aju hüpotalamuses. Sel ajal võib inimene kergesti ärrituda tühiasjade pärast või tekib hirmus magusaisu. Mõned hakkava haigutama või tekivad külmavärinad. Paljud tunnevad need hoiatavad märgid ära ja teavad juba, et valuhoog on tulemas.

Mõned migreenihaiged saavad abi tavalisest valuvaigistist, kuid mõned vajavad kangemaid ravimeid. Arsti poole pöördutakse tavaliselt siis, kui kodused vahendid enam ei aita. Kui tavaline rohi ei aita, määrab arst individuaalsed ja täpsed ravimid.

Toonitud prilliklaasid aitavad ennetada migreenihooge ja peavalusid. See on sellepärast, et nägemisaistingud tekivad aju kuklasagaras. See ala reageerib ärritajatele tundlikumalt. Kirgas päikesevalgus või helendav ekraan võib esile kutsuda migreenihoo. Arvutiekraani taga töötavatele on olemas kollaste klaasidega prillid. Need filtreerivad sinise valguse sagedust. Selliste klaaside kasutamine võib vähendada migreenihooge eksraani taga töötavatel inimestel. Päikesevalguse eest kaitsevad kõige paremini kvaliteetsed päikeseprillid.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid