Kas psoriaas on nakkav?

Kodutohter
25.09.2020
Shutterstock

Psoriaas tekitab nahale selgepiirilisi, punetavaid,paksenenud ja ketendavaid laike.

Kas psoriaas on nakkav?

 

Psoriaas on päriliku eelsoodumusega nahahaigus, mis on tingitud marrasknaha (epidermise) rakkude vohamisest ja paljunemisest. Psoriaas tekitab nahale selgepiirilisi, punetavaid,paksenenud ja ketendavaid laike. Nahk võib olla ka valus või sügelev. Haigus võib alata ootamatult ja kui see on välja löönud, siis tuleb sellega elada elu lõpuni. Kolmandikul haigetel tekitab psoriaas liigesepõletikku. Tihti kaasneb nahalööbele küünekahjustus.

Laps võib pärida haiguse oma vanematelt, vanavanematelt või mitme sugupõlve tagant ehk haigus võib hüpata üle mitme sugupõlve. Haiguse puhkemist ei ole võimalik ennetada. Peale pärilikkuse võivad haigust tekitada põletikud, päikesepõletused nahal, rohke alkoholitarbimine, mõningad ravimid või stress.

Psoriaasi ravitakse salvide, õli- ja meresoolavannide ning ultraviolettkiirgusega. Suvisel ajal paljudel kõik laigud kaovad, kui nad päikest saavad.

Psoriaas ei ole nakkav. Isegi need, kellel on ketendavad laigud peas juuste all, võivad käia rahumeeli juuksuris, sest nakkusohtu ei ole.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid