Ehkki teatud süsteemsed haigused võivad põhjustada muude vaevuste kõrval ka nahanähte, on peopesade ketendamine siiski enamsti tingitud mõnest nahahaigusest, sagedamini kontaktdermatiidist.Kontaktdermatiit on krooniline, perioodiliselt ägenev haigus, mille ravi võib olla üsna vaevanõudev ja pikaajaline. Sageli ei piisa vaid käsimüügis olevate kreemide ja salvide kasutamisest, vaid on vaja arsti poolt määratud retseptiravimeid.
Käte ekseem (kontaktdermatiit) on kõige sagedasem ekseemivorm. Kõige sagedamini vaevab häda 30-60-aastaseid naisi, kuid seda võib esineda ka meestel. Käed võivad ketendada, sügeleda, neil võib olla näha punaseid laike, ville, valulikke sõlmekesi, sõrmeotstes võivad olla valulikud lõhed.
Kõige sagedasemad haiguse vallandamist soodustavad tegurid on pesuained ja vesi, mistõttu peaks võimaluse korral vähendama nendega kokkupuudet. Kui vaja, tuleks kanda vinüül- või nitriilkindaid, pesta pigem leige veega ja kasutada ilma lõhna- ja värvaineteta pesuvahendeid. Käed tuleb alati peale pesu korralikult kuivatada ning kätele määrida rasvast baaskreemi kümneid kordi päevas. Raskematel juhtudel on soovitatav ööseks kätele asetada mähised (baaskreem+ravikreem+toidukile+puuvillased kindad).
Täpsema diagnoosi aga paneb kindlasti nahaarst.