Kas sõid täna hommikul putru?

Kodutohter
29.09.2022

Kausitäis kaerahelbeputru on hea valik nii hommikuks kui ka õhtuks.

Ja eriti siis, kui lisada sinna värskeid või külmutatud marju, seemneid ja paar lusikatäit kodujuustu või kohupiima. Kohupiima või kodujuustuga puder hoiab kõhu pikemalt täis.

Kui kõht on tühi tükk aega enne lõunat, on raske tööle keskenduda. Kui süüa hommikuks kaeraputru, siis on tänu kiudainetele kõht tükk aega täis. Üks portsjon kaerahelbeputru annab viiendiku päevasest vajalikust kiudainekogusest. Kiudained hoiavad sooled mürkainetest puhta, reguleerivad soolestiku talitlust ja veebilanssi. Väheneb oht haigestuda jäme- või pärasoolevähki, hemorroididesse ja ateroskleroosi. Pole karta ka rasvumist. Kiudainete erilisim omadus on võime imada radioaktiivseid aineid, neutraliseerida neid ja kiirendada nende väljumist organismist. Kiudainete tarvitamine aitab ära hoida kõhukinnisust.

Ka kõht kiidab pudru eest, sest selles sisalduvad vees lahustuvad kiudained ehk beetaglükaanid panevad soolestiku tööle. Kiudained lükkavad seeditavat massi soolestikus edasi ja kõht käib korralikult läbi.

Beetaglükaanid on kasulikud ka selle poolest, et aitavad hoida kolesteroolitaset normis. Kaera kasutamine igapäevaselt toidus aitab hoida normis ka vererõhku. Valima peaks alati täisterakaerahelbed, sest neis on rohkem kasulikke aineid.

Harvardi ülikoolis läbi viidud uurimuse tulemused näitasid, et mida rohkem inimesed tarvitasid täisteratooteid, seda tervemalt ja pikemalt nad elasid.

Sarnased artiklid