Kas soolatüügaste tekkimist saab ennetada?

Kodutohter
09.05.2023
Shutterstock

Soolatüükad on tüütud ja inetud kuid kahjutud ja kaovad aja jooksul iseenesest.

Nahal üsna tavalised, kareda pinnaga soolatüükad on HPV viiruse, ehk inimese papilloomviiruse poolt tekitatud healoomulised kasvajad nahal. Soolatüükaid on sageli lastel, kuid neid esineb ka täiskasvanutel. Enamasti on soolatüükad kätel, jalagaedel olevaid soolatüükaid või segi ajada konnasilmaga.

Soolatüügaste tekkimist ei saa kuidagi vältida. Need levivad puudutamisel nahakontakti kaudu, nii et neid ei maksa näppida. Korraks kätt andes nad ilmselt ei nakatu, nii et soolatüügastega võib elada täiesti tavalist elu. Peale nakatumist on idanemisaeg paarist nädalast paari kuuni.

Jalgadele võib saada soolatüükad paljudest üldkasutatavatest ruumidest, kus liigutakse paljajalu, nagu näiteks saunast või ujulast. Sellepärast peaks seal alati kandma isiklikke jalanõusid.

Soolatüükad kaovad tavaliselt aja jooksul iseenesest. Kui nad häirivad, siis apteegis leidub soolatüügaste eemaldamiseks mõeldud ravimeid, millega saab jagu õhukestest ja väikestest soolatüügastest. Mida väiksemana neid ravida, seda suurem on võimalus neist lahti saada.

Suuremad soolatüükad saab eemaldada krüoteraapia ehk külmutamisega või laseriga. Selleks peaks pöörduma arsti poole või jalakabinetti.

Sarnased artiklid